Κι ο θρύλος της Κύπρου στα αστέρια του Champions League (βίντεο)

Με κάθε τρόπο οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ κράτησαν το 0-0 (φωτογραφία από βίντεο).

Το δρόμο του Ολυμπιακού ακολούθησε και ο ΑΠΟΕΛ. Ο θρύλος της Κύπρου αν και δέχθηκε πολύ μεγάλη πίεση από την Σλάβια μέσα στην «Εντεν Αρένα» της Πράγας κατάφερε στηριζόμενος στην εξαιρετική άμυνά του να πάρει την «λευκή» ισοπαλία που σε συνδυασμό με την νίκη του (2-0) στο ΓΣΠ του έδωσε για 4η φορά στην ιστορία του, το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ρουέδα, Καρλάο και Μοράις οι κορυφαίοι για το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη που ήταν άψογοι στο τακτικό κομμάτι, ενώ από την άλλη μοιραίος για την Σλάβια αποδείχθηκε ο Ντάνι που έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.
Φουριόζα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Εντεν Αρένα» η Σλάβια, θέλοντας να πετύχει το γρήγορο γκολ που θα την έβαζε στο κόλπο της πρόκρισης, ενώ το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να ανακόψει τις επιθετικές προσπάθειες των Τσέχων.

Ευτυχώς για το ΑΠΟΕΛ η Σλάβια ήταν πολύ άστοχη, αφού δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ σε αρκετές περιπτώσεις, με πιο χαρακτηριστικές αυτές των Ροτάν στο 31ο λεπτό, του οποίου η κεφαλιά πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Βάτερμαν, ενώ ο Ντάνι στο 40ο λεπτό δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά από πάσα του Στοχ.
Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ πέραν από την φάση του 10ου λεπτού δεν δημιούργησε άλλο πρόβλημα στους Τσέχους στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο η πρωταθλήτρια Τσεχίας συνέχισε να ασκεί… αφόρητη πίεση στον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος, με τη σειρά του, διατηρούσε τους αμυντικούς προσανατολισμούς του. Στο 51’, ο Ντάνι αστόχησε ξανά από εξαιρετική θέση, με τις τελικές να είναι, στο 60’, 17-3 για τη Σλάβια! Οσο για την κατοχή, η ομάδα του Γιάροσλαβ Σιλχαβί ήταν συνεχώς στο 60% και πάνω…
Βέβαια, ποδόσφαιρο δεν παίζουν οι αριθμοί… Ο Βάτερμαν «έβγαλε» και το καλό σουτ του Μπορίλ στο 66’ και αυτό του Φαν Μπιούρεν στο 87’ και ο ΑΠΟΕΛ είναι ξανά στους ομίλους του Champions League, για τέταρτη φορά στην ιστορία του!

ΣΛΑΒΙΑ: Λαστούβκα, Γιούγκας, Ντάνι (71’ Σίκορα), Χούσμπαερ, Νγκαντό, Στοχ (46’ Ζμχράλ), Μπορίλ, Φαν Μπιούρεν, Σούτσεκ, Φρίντριχ, Ροτάν (60’ Μεσάνοβιτς).
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Λάγο, Ρουέδα, Καρλάο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (82’ Μερκής), Εφραίμ (46’ Μπερτόλιο), Αλωνεύτης (76’ Φαρίας), Ντε Καμάργκο.