Κυπριακό Πρωτάθλημα: 0-0 Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ (βίντεο)

Μία από τις φάσεις που φωνάζουν οι «αιώνιοι». Φωτογραφία από βίντεο.

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι «αιωνίων» στο ΓΣΠ, Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ, σε ένα παιγνίδι που στιγματίστηκε από λάθη της διαιτησίας. Δεν είχε πολλές φάσεις το παιγνίδι, είχε όμως δύο σπουδαίες μία για κάθε ομάδα.
Πρώτα ο Τιάγκο στο 46’ που αστόχησε μόνος από το ένα μέτρο, και τέλος το χαμένο πέναλτι του Ντέβι στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Το πρώτο ημίχρονο είχε γρήγορο ρυθμό αλλά δεν είχε αρκετές φάσεις. Είδαμε και τις δύο ομάδες να δίνουν προσοχή στην άμυνά τους, με την Ομόνοια να προσπαθεί περισσότερο να επιτεθεί στους ανοιχτούς χώρους όταν τους έβρισκε.
Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα στο επιθετικό τρίτο ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε τις πολλές στημένες φάσεις που βρήκε.
Μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου το σουτ του Τάμαρι στο 43’ το οποίο απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.
Ηταν ένα πρώτο ημίχρονο με πολλές φωνές για τη διαιτησία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με απίστευτη ευκαιρία της Ομόνοιας στο 46΄, όταν ο Τιάγκο σε κενή εστία όταν η μπάλα κατέληξε πάνω του μετά από δοκάρι, κατάφερε να χάσει ένα σίγουρο τέρμα και να στείλει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η ευκαιρία του Τιάγκο ήταν και η μοναδική μεγάλη ευκαιρία που είχαμε για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τελικές προσπάθειες, με το ΑΠΟΕΛ όσο περνούσε η ώρα να έπαιρνε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν είχε ουσία στο παιγνίδι του.
Για την Ομόνοια η επόμενη τελική ήρθε στο 84΄ με σουτ του Γκόμεθ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πήγε κατευθείαν στον Μπέλετς ο οποίος δεν ανησύχησε.
Η φάση που θα συζητηθεί πολύ ήρθε στο τέλος του αγώνα. Στο 86’ ο Τάμαρι έπεσε εύκολα με τον Τιμόθεο Χριστοφή να σφυρίζει ένα πέναλτι που δεν έπρεπε.
Υπήρξε ένταση με αποτέλεσμα το πέναλτι να εκτελεστεί μετά από 5 λεπτά, με τον Ντέβι όμως να αστοχεί και έτσι να μένει το 0-0 μέχρι και το τέλος του αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Χούμποτσαν Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Τιάγκο (76’ Κακουλλής), Μποτέακ, Ντάρμπισαϊρ.
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ζοαοζίνιο (67’ Γιάκολις), Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Εφραίμ (59’ Μπέζιακ), Πάβλοβιτς (83’ Ντε Βινσέντι).