«Κόκκινη» παράσταση (5-1) με Κέρκυρα

Ο Κέβιν Μιραλάς έχει στείλει με καταπληκτικό σουτ τη μπάλα στα δίχτυα της Κέρκυρας και πανηγυρίζει μαζί με τον Παναγιώτη Ταχτσίδη. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδωσαν μια από τις καλύτερες φετινές τους παραστάσεις την Δευτέρα στο Φάληρο και υπό το βλέμα του νέου τους προπονητή Πέδρο Μάρτινς συνέτριψαν με 5-1 την Κέρκυρα, μένοντας «ζωντανοί» στο κυνήγι της δεύτερης θέση του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες μετά από ένα αναιμικό πρώτο ημίχρονο, πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και σκόρπισαν τους «Φαίακες» που μόνο με… θαύμα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό. Από τα αξιοσημείωτα του ματς ήταν το καταπληκτικό γκολ του Κέβιν Μιραλάς που έφερε μνήμες από το πρώτο του πέρασμα από το Λιμάνι, αλλά και το παρθενικό γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα του 19χρονου Μάριου Βρουσάι. Επίσης ο Φορτούνης έκανε μετά από καιρό μια «γεμάτη» εμφάνιση, με ένα γκολ και δυο ασίστ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκει στην Κέρκυρα, με τον Επστάιν να βγαίνει στο 4′ μόνος απέναντι από τον Προτό από πλάγια θέση, αλλά να πλασάρει πάνω από την εστία.

Οι Πειραιώτες πήραν ωστόσο γρήγορα τον έλεγχο της κατάστασης και στο 12′ άνοιξαν το σκορ όταν ο Φορτούνης πέρασε την κάθετη πάσα προς τον Ανσαριφάρντ που πλάσαρε εύστοχα τον Γιαννακόπουλο για το 1-0.

Κι εκεί που ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να φτάσει και σε δεύτερο γκολ, δέχτηκε στο 27΄ την ισοφάριση. Ο Νικολάου έκανε το λάθος για να τροφοδοτήσει ο Ρόλε τον Επστάιν ο οποίος αφού ξεπέρασε τον Ενγκελς, νίκησε με κοντινό πλασέ τον Προτό για το 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο σκορ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο κι αφού είχαν δυο καλές φάσεις στο 43′ και στο 45′ με τον Μάριν τελικά τα κατάφεραν με τον Κέβιν Μιραλάς στο δεύτερο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων που είχε δείξει ο διαιτητής Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος. Ο Βέλγος ελίχθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή της Κέρκυρας και μ’ ένα ασύλληπτο σουτ, άφησε… άγαλμα τον Γιαννακόπουλο για το 2-1.

Ο νεαρός Μάριος Βρουσάι έχει πετύχει το πρώτο του γκολ με τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι με την Κέρκυρα και τρέχει να πανηγυρίσει μαζί με τους συμπαίκτες του. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (47′) ο Μάριν έκανε μια θαυμάσια ατομική προσπάθεια και σούταρε γα να αποκρούσει δύσκολα ο Γιαννακόπουλος. Οι «Φαίακες» άγγιξαν εκ νέου την ισοφάριση στο 50′, αλλά ο Μυτίδης δεν μπόρεσε να νικήσει με κοντινή κεφαλιά τον Προτό που έκανε μια μεγάλη απόκρουση.

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο απέφυγε λόγω Προτό το 2-2, αλλά αμέσως μετά (51′) πέτυχε και τρίτο γκολ. Οι Μιραλάς και Ανσαριφάρντ «έκρυψαν» την μπάλα με τελικό αποδέκτη τον Φορτούνη που την έστειλε με προβολή στα δίχτυα της Κέρκυρας για το 3-1.

Ο Ολυμπιακός έφτασε και σε τέταρτο γκολ στο 71′ με τον Φορτούνη να κάνει τη σέντρα και τον Ενγκελς με κοντινή κεφαλιά να διαμορφώνει το 4-1.

Ο «χορός» των γκολ για τους Πειραιώτες «έκλεισε» στο 87′ με τον Ανσαριφάρντ να τροφοδοτεί τον νεαρό Μάριο Βρουσάι κι αυτός να… γράφει με πλασέ το τελικό 5-1.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι: Ταχτσίδης, Γεωργίου, Σιόντης και Μπαλάφας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Ενγκελς, Ελαμπντελαουί (74΄Ανδρούτσος), Ρομάο, Ταχτσίδης (70′ Μάρτινς), Φορτούνης, Μάριν, Μιραλάς (78′ Βρουσάι), Ανσαριφάρντ.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς, Σπίνουλας, Μπαλάφας, Σιόντης (55′ Ιωάννου), Ρόλε, Επστάιν (79′ Αρτυματάς), Γεωργίου (73΄ Τουράμ), Μυτίδης.