Κύπελλο Ελλάδας: Στους «16» τα Τρίκαλα (βίντεο)

Με δεύτερη νίκη επί του Εργοτέλη τα Τρίκαλα προκρίθηκαν στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Μετά το 3-2 στα «Στενά» τα Τρίκαλα επικράτησαν και στο Ηράκλειο του Εργοτέλη με 1-0 και με δύο νίκες πήραν το εισιτήριο για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 7’. Ο Βέρτζος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα τον Κρητικών και με δυνατό πλασέ από κοντά έκανε το 0-1 για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκαν και πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Εφορντ κατέληξε στα χέρια του Ζαρόπουλου.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης μπορεί να είχε την κατοχή, όμως δεν απειλούσε ουσιαστικά την εστία των Τρικάλων που με υποδειγματική αμυντική λειτουργία κράτησαν το αποτέλεσμα και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπότε, Σπίριακ, Οικονόμου, Πέιος, Μπρους, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Εφορντ, Σταθόπουλος, Μανουσάκης.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γρηγορόπουλος, Ντοσης, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πέλκας, Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης, Ακσιτς, Τσίπρας.