Κύπελλο Κύπρου: Προκρίθηκε ο Απόλλωνας

Πανηγύρια των παιχτών του Απόλλωνα (AP Photo/Claude Paris)

Ο Απόλλωνας εξασφάλισε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου καθώς εξήλθε ισόπαλος 1-1 με την Ομόνοια στο ΓΣΠ, όμως ευνοήθηκε από το εκτός έδρας γκολ που σημείωσε (1-0 ο πρώτος αγώνας).
Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή προηγήθηκε στο σκορ στο 69’ με γκολ του Κέβιν Μπρου, ενώ η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ισοφάρισε στο 78’ με κεφαλιά του Νταβίντ Ραμίρεζ, μετά από σέντρα του Λόρα.
Ισοζυγισμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δίνουν ένα γρήγορο ρυθμό κατά διαστήματα, όμως αν αποφεύγουν να ρισκάρουν. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο, όμως σταδιακά η Ομόνοια ανέλαβε τον έλεγχο και προσπάθησε να οργανωθεί για να σκοράρει.

Στο 21’ ο Ντάρμπισαϊρ έφυγε μόνος από πλάγια θέση απέναντι στον Βάλε, όμως το πλασέ απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα. Οι πράσινοι είχαν νέα ευκαιρία στο 29’ με το σουτ του Ντάρμπισαϊρ στην κίνηση μετά από πάσα του Κατελάρη, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
Ο Απόλλωνας δεν έκανε την πολύ μεγάλη φάση, όμως είχε ένα αρκετά καλό σουτ του Σακέτι από το ύψος της μεγάλης περιοχής που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Στην επανάληψη, οι πράσινοι διατήρησαν την επιθετική πρωτοβουλία και προσπάθησαν να πιέσουν την εστία του Απόλλωνα που ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Η λεμεσιανή ομάδα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 69’ με γκολ του Μπρου μετά από δυνατό σουτ που κόντραρε στον Κούσουλο και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Ομόνοια πίεσε στην συνέχεια και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78’ με γκολ του Νταβίντ Ραμίρεζ μετά από σέντρα του Λόρα. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να πετύχουν και άλλα γκολ, είχαν μια φάση με το σουτ του Μόντες στο 87’ που απέκρουσε ο Βάλε, όμως τίποτα δεν άλλαξε με το τελικό σφύριγμα.
ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Παναγή, Βύντρα, Κούσουλος, Πρέτσε, Λόρα, Κατελάρης, Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Μαυρίας (73’ Λόπεζ), Κολοβός (69’ Μόντες), Ντάρμπισαϊρ (35’ Ραμίρες).
ΑΠΟΛΛΩΝ (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Ουεντραόγκο, Χάμπος, Βασιλείου, Σακέτι, Μάρκοβιτς (59’ Βασιλείου), Φακούντο Περέιρα, Σαρδινέρο, Καραγιόλ (80’ Κερμπρ), Ζελάγια (75’ Σκέμπρι).