Κύπελλο Κύπρου: Στους «8» ο ΑΠΟΕΛ

(AP Photo/Petros Karadjias)

Το ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του στο «Μακάρειο», κέρδισε με την Δόξα με 3-0 και κλείδωσε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca-Cola. Για την ομάδα της Λευκωσίας σκόραραν οι Μπάλογκ (11’, 67’ ) και Αλωνεύτης (13’).

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιγνίδι και κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 11ο λεπτό, ο Μπάλογκ άνοιξε το σκορ με προβολή μέσα από την περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αλωνεύτης έγραψε το 2-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή. To ΑΠΟΕΛ ανέλαβε τον έλεγχο του παιγνιδιού και στο 30ό λεπτό απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να τριπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Ζαχίντ έφυγε μόνος απέναντι στον Λοΐζου, ο Κύπριος τερματοφύλακας απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά ο Ζαχίντ έστειλε την μπάλα έξω. Από την άλλη πλευρά, η Δόξα δεν κατάφερε να φανεί απειλητική σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Δόξα ήταν η ομάδα που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ. Ο Χατζηβασίλη βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Ρομό, ωστόσο το σουτ του χτύπησε στον Ζάτλ με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία. Στο 67ο λεπτό ο Μπάλογκ εκμεταλλεύτηκε πλήρως το γύρισμα του Αλωνεύτη στέλνοντας με κοντινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα. Απ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι, με το ΑΠΟΕΛ να κλειδώνει σχετικά άνετα το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca-Cola.
ΔΟΞΑ: Λοϊζου, Τίνκου (70’ Μουκτάρης), Παπαφώτης, Ασαμόα, Χατζηβασίλη, Ζάτλ (55’ Φερνάντες), Παβλόφ, Μιτρέα, Αδωνη, Σωτηρίου, Νελσίνιο (64’ Περέιρα).
ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Αρτυματάς, Ρουέδα, Εφραίμ, Ζαχίντ (73’ Γκέντσογλου), Κασίνι, Μοράις, Μερκής, Ιωάννου (81’ Καρλάο), Αλωνεύτης, Μπάλογκ (68’ Αρτεμίου).