Κύπελλο Κύπρου: 6-0 η ΑΕΛ το ΘΟΪ

Με 6-0 προκρίθηκε η ΑΕΛ. Φωτογραφία από βίντεο.

Η ΑΕΛ «κλείδωσε» το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca-Cola αφού κέρδισε με 6-0 το ΘΟΪ στο «Μακάρειο». Οι Μυτίδης (35’), Αγκάνοβιτς (43’), Αβραάμ (61’, 64’), Γερολέμου (76’) και Μιχαηλίδης (87’) πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού.

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα μέτριο από πλευράς θεάματος παιγνίδι ωστόσο η ΑΕΛ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές. Στο 32ο λεπτό το ΘΟΪ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να μπει μπροστά στο σκορ αφού ο Κεραυνός απομάκρυνε εντυπωσιακά το πλασέ του Αλωνεύτη. Στο 35’ η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με δυνατό πλασέ του Μυτίδη, ενώ στο 43ο λεπτό ο Αγκάνοβιτς διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και κατάφερε μέσα σε 3 λεπτά να ανεβάσει το σκορ στο 4-0 αφού ο Αβραάμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 61ο και 64ο λεπτό αντίστοιχα με πλασέ εντός της περιοχής. Στο 76ο λεπτό ο Γερολέμου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ και γράφοντας το 5-0 για την ομάδα της Λεμεσού. Στο 87ο λεπτό ήταν η σειρά του Μιχαηλίδη να βρει δίχτυα, αφού με δυνατό σουτ έγραψε το 6-0 για την ΑΕΛ. Κάπως έτσι, η ΑΕΛ με δεύτερη επιβλητική νίκη, κλείδωσε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλο Coca-Cola.

ΘΟΪ: Τιμοθέου, Πεχλιβανόπουλος, Κίττος (72’ Χριστοφόρου), Ξενοφώντος (46’ Παπέττας), Παπαθεοχάρους, Ιωάννου, Αλωνεύτης, Χατζηιβάνοφ, Βοσνακίδης, Χοφσεπιάν (72’Λαός), Χαραλάμπους.
ΑΕΛ: Κεραυνός, Σίλβα (46’ Παπαδόπουλος), Μυτίδης (46’ Κωνσταντινίδης), Λαφράνς, Ιρένε, Γερολέμου, Μιχαηλίδης, Ανδρέου, Μιχαήλ, Σχρανζ, Αγκάνοβιτς (46’ Αβραάμ).