Κύπρος: Πήρε το ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ (Αρχείο AP Photo/Petros Karadjias)

Μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής στη Λεμεσό το ΑΠΟΕΛ με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 64’ με τον Περέιρα ενώ το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τους Νατέλ και Μπάλογκ.
Χωρίς την μεγάλη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο αν και υπήρχε αρκετά καλός ρυθμός στο μεγάλο ντέρμπι.
Χαρακτηριστικά οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά δύο τελικές προσπάθειες με σουτ των Ουεντραόγκο και Σακέτι τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.

Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Νατέλ δοκίμασε δύο φορές για κάποιο σουτ και ο Τάμαρι ένα όμως είχαν την ίδια κατάληξη με τα προηγούμενα.
Το ΑΠΟΕΛ στο 32’ της αναμέτρησης προχώρησε στην πρώτη του αναγκαστική αλλαγή με τον Βάτερμαν να αντιμετωπίζει πρόβλημα και έτσι στη θέση του πέρασε ο Ρομό.
Δεν άλλαξαν και πολλά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Μια καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα ήρθε στο 56’, ο Ρομό σούταρε για να διώξει, κόντραρε στον Ζελάγια με την μπάλα να παίρνει μια περίεργη τροχιά όμως τελικά ο Βενεζουελάνος κατάφερε και μπλόκαρε την μπάλα.
Στην πρώτη πραγματικά καλή φάση του αγώνα ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 64’. Ο Ζελάγια έκανε το τακουνάκι, κόντραρε σε συμπαίκτη του η μπάλα και έφτασε στον Περέιρα ο οποίος με βολέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Ρομό για το 1-0.

Το προβάδισμα του Απόλλωνα δεν κράτησε για πολύ αφού τρία λεπτά αργότερα, στο 67’ ο Νατέλ με σουτ έγραψε το 1-1 μετά από λανθασμένη εκτίμηση του Βάλε.
Στην επόμενη καλή φάση του αγώνα το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να γυρίσει το σε βάρος του σκορ στο 84’. Ο Ζαχίντ έκανε την κάθετη στον Μπάλογκ ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Σακέτι, Μπρου, Περέιρα, Πέδρο, Σκέμπρι (72’ Φαουπάλα), Σαρδινέρο (85’ Καραγιόλ), Ζελάγια (77’ Παπουλής).
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν (32’ Ρομό), Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Γιάκολις (72’ Ζαχίντ), Καζού, Γκέντσογλου, Σόουζα, Τάμαρι, Νατέλ, Μπέζιακ (62’ Μπάλογκ).