Κύπρος: 0-0 η Ανόρθωση με Αλκή (βίντεο)

Χαμένη ευκαιρία με τον Ντούρις στο 52’. Φωτογραφία από βίντεο.

Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να πάρει το ζητούμενο και έμεινε στην «λευκή» ισοπαλία με την Αλκή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Πολύτιμος βαθμός για την «αθάνατη», πισωγύρισμα το αποτέλεσμα για την Ανόρθωση.

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα μέτριο από πλευράς θεάματος παιγνίδι. Η Ανόρθωση είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να φανεί επικίνδυνη, ωστόσο η Αλκή αμυνόταν μαζικά και κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Πάρντο. Η «Κυρία» απείλησε για πρώτη φορά στο 26ο λεπτό αφού το σουτ του Ντούρις κτύπησε σε αμυνόμενο και ακολούθως στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πάρντο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κατσαράβα έπιασε την κεφαλιά ωστόσο ο Πάρντο απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ. Απ’ εκεί και πέρα η ομάδα της Αμμοχώστου δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες, αφού πέρα από δύο σουτ του Ράγιος που πέρασαν έξω, δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Πάρντο. Η Αλκή προσπάθησε να «κτυπήσει» στις αντεπιθέσεις ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι και μόλις στο 52ο λεπτό απώλεσε τεράστια ευκαιρία έτσι ώστε να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Ντούρις βρέθηκε μόνος στην μικρή περιοχή του Πάρντο ωστόσο έστειλε την μπάλα απελπιστικά έξω. Τρία λεπτά αργότερα η «Κυρία» έχασε νέα ευκαιρία αφού η κεφαλιά του Βίκτορ πέρασε μόλις έξω. Απ’ εκεί και πέρα η Ανόρθωση γυρόφερνε συνεχώς την μπάλα έξω από την περιοχή της Αλκής ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τους χώρους έτσι ώστε να φανεί επικίνδυνη. Η «αθάνατη» κράτησε το 0-0 μέχρι το τέλος και πανηγύρισε ένα πολύτιμο βαθμό στην μάχη που δίνει για παραμονή. Απογοήτευση στην Ανόρθωση που για ακόμα μια φορά απώλεσε σημαντικούς βαθμούς στην έδρα της.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βάργκιτς, Στρούνα, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Μπεσάτ, Βίκτορ, Κοφί, Ράγιος, Ντούρις, Μικελτάτζε (61′ Εγγλέζου), Κατσαράβα (70′ Σισέ).
ΑΛΚΗ: Πάρντο, Χριστοφή, Σερφά, Κυπριανού, Σταρόκιν, Ακόστα, Τραϊτσέφσκι, Καντάτσια, Μπελαμεϊρί (90+1′ Χαραλάμπους), Σταύρου (78′ Σπόλιαριτς), Ηλία (62′ Τριμπό).