Κύπρος: 1-0 η Πάφος τη Δόξα (βίντεο)

Το γκολ της Πάφου. Φωτογραφία από βίντεο.

Η Πάφος ήταν η νικήτρια στο πολύ σημαντικό σημερινό παιγνίδι απέναντι στη Δόξα στην Πάφο, με 1-0.
Με αυτή τη νίκη, η Πάφος ανέβηκε στην 8η θέση με 21 βαθμούς, αφήνοντας τη αντίπαλό της ένα σκαλί πιο κάτω με 20.
Η Πάφος ήταν ελαφρώς καλύτερη από την Δόξα έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι απείλησαν τρεις φορές την εστία του Γκρέμσλ με τους Νέμετς, Ράσιτς και Ράκελ χωρίς όμως να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία.

Αντίθετα η Δόξα που δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική στον αγώνα και κυρίως προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα ήταν η ομάδα που μέσα σε τρία λεπτά έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά ο Ζατλ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε το δοκάρι και ένα λεπτό αργότερα από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Πάφου.
Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να φτιάξει κάποια αξιόλογη φάση και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στην επανάληψη η Πάφος ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά και στο 55’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ Μετά από όμορφο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών της, η μπάλα κατέληξε στον Αγκούκλο ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει τον αγώνα στα ίσια. Μετά από κόρνερ η μπάλα έσκασε στην περιοχή και κατέληξε στον Χατζιβασίλη ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ με τον κίπερ της Πάφου να κάνει σωτήρια απόκρουση.
Στην συνέχεια δεν παρακολουθήσαμε όμορφο ποδόσφαιρο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτιάξουν κάποια μεγάλη ευκαιρία εκτός από 2-3 προσπάθειες που δεν απείλησαν ιδιαίτερα τους δύο τερματοφύλακες.

Στο τέλος μάλιστα υπήρξε και ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Αναψαν τα αίματα όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων το περιστατικό έλαβε τέλος.

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Καρώ (51’ Σιρόκ), Χολτ, Ράσιτς, Ζάντερ (90’+1 Φιλιώτης), Φόλμπρεχτ, Μπανγκάρτ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (77’ Ντόβμπνια), Νέμετς, Ράκελς.
ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Περέιρα (59’ Μπόλιεβιτς), Μουκτάρης, Τίνκου, Λούις Κάρλος, Βασίλης, Ζατλ (71’ Παπαφώτης), Μιτρέα, Σωτηρίου, Νελσίνιο, Μπατίν.