Κύπρος: 2-0 η Ομόνοια την ΑΕΛ (βίντεο)

Το 1-0 του Νταβίντ Ραμίρεζ για την Ομόνοια. Φωτογραφία από βίντεο.

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΛ, της οποίας επικράτησε με σκορ 2-0 και εξασφάλισε παρουσία στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου παρουσιάστηκε καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε το τρίποντο χάρη σε δύο τέρματα του Νταβίντ Ραμίρεζ στο 36’ και στο 62’.

Η ΑΕΛ πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις στην σεζόν και γνώρισε την ήττα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, και έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το αποτέλεσμα του ντέρμπι κορυφής Απόλλων – ΑΠΟΕΛ.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ντέρμπι ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, όμως μετά το 30’ η Ομόνοια ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κατάφερε να εξαργυρώσει την υπεροχή της με ωραίο γκολ του Νταβίντ Ραμίρεζ στο 36ο λεπτό. Προηγήθηκε λάθος εκτίμηση του Αντρέ Τεϊσέιρα (που τραυματίστηκε στην φάση) και ο φορ της Ομόνοιας με ασύλληπτο σουτ νίκησε τον Πρότσεκ.

Οι «πράσινοι» είχαν δύο ακόμη ευκαιρίες στο τελευταίο πεντάλεπτο, στο 41’ με την κεφαλιά του Βύντρα που o Νιλς Τεϊσέιρα έκοψε προς της γραμμής τέρματος, και στο 43’ όταν ο Ραμίρες μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά ο Πρότσεκ απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Η Ομόνοια παρουσιάστηκε καλύτερη και στο δεύτερο ημίχρονο και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 61’ για δεύτερο γκολ με τον Τζιωνή, που από το ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Οι πράσινοι πέτυχαν δεύτερο γκολ στο 62’ μετά από φάση διαρκείας που κατέληξε στον Ραμίρεζ που με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να αντιδράσει στα τέρματα που δέχθηκε και μοιραία γνώρισε την ήττα.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Παναγή (46΄ Μεχίας), Μανρίκε, Κολοβός, Γκόμες, Ατζαγκούν (85΄ Μόντες), Ραμίρεζ, Βύντρα, Κούσουλος, Μαυρίας, Κατελάρης, Τζιωνής (78΄ Σοάρες).
ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πρότσεκ, Τζούνιορ, Α.Τεισέιρα (41΄ Λαφράνς), Ν.Τεισέιρα, Γουίλερ, Ζτραβκόφσκι, Σίλβα (68΄ Αγκάνοβιτς), Αντάμοβιτς, Αντόνια, Μακρής, Μυτίδης (62΄ Χουράδο).