Κύπρος: 2-1 ο ΑΠΟΕΛ στο Μακάρειο τη Δόξα (βίντεο)

Ο Νατέλ κάνει το 0-2 για τον ΑΠΟΕΛ. Φωτογραφία από βίντεο.

Νίκη μεγάλης σημασίας πέτυχε το ΑΠΟΕΛ στο Μακάρειο απέναντι στην Δόξα με 1-2. Μετά από αυτή την νίκη το ΑΠΟΕΛ διατηρείται στην κορυφή και έφτασε τους 35 βαθμούς, στους 14 βαθμούς έμεινε η Δόξα. Ο Ζαχίντ έβαλε το ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ στο 60ο λεπτό κάνοντας το 1-0, ενώ στο 78΄ Νατέλ έκανε το 0-2. Στο 82ο λεπτό η Δόξα μείωσε σε 1-2 με τον Παβλόφ.

Από ένα καλό σουτ είχαν οι 2 ομάδες μέχρι το πρώτο 15λεπτο χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα, ενώ άλλο ένα καλό σουτ είχε στο 19ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ. Οσο περνούσε ο χρόνος οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδιζαν μέτρα, έχοντας την κατοχή υπέρ τους και προσπαθούσαν να βάλουν την Δόξα στην περιοχή της για να ανοίξουν το σκορ. Από το 20ό λεπτό μέχρι και το τέλος υπήρξαν ελάχιστες τελικές ευκαιρίες από τις 2 ομάδες, κυρίως με σουτ από απόσταση τα οποία όμως δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα.

Σε γενικές γραμμές το θέαμα δεν ήταν καλό και δικαιολογημένα μπορούμε να πούμε είχαμε το 0-0 στην ανάπαυλα.
Στην επανάληψη η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία ήρθε στο 57΄ με ένα μακρινό σουτ από τον Μερκή, το οποίο απέκρουσε ο Γκρεμσλ. Στο 60΄ ο Ζαχίντ έπαιξε το ένα-δυο με τον Καζού, βρέθηκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1!

Μετά το γκολ το ΑΠΟΕΛ πίεσε για να πετύχει και 2ο γκολ, έχοντας μια τεράστια ευκαιρία με κοντινό σουτ του Νατέλ στο 71ο λεπτό να σταματά στον εξαιρετικό Γκρεμσλ. Ενα λεπτό πιο πριν ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε σουτ του Μπάλογκ.
Η πίεση του ΑΠΟΕΛ έφερε τελικά το επιθυμητό αποτέλεσμα, αφού στο 78ο λεπτό μετά από κάθετη πάσα του Βούρου, ο Νατέλ έφυγε στην περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-2!

Στο 82ο λεπτό η Δόξα μείωσε με τον Παβλόφ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, έγινε σύγχυση στην περιοχή, λάθος Ντε Βινσέντι – Βάτερμαν και από κοντά ο παίκτης της Δόξας έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.
Στο 86΄ ο Νατέλ τράνταξε το δοκάρι με δυνατό σουτ, ενώ στο 89 ο Νελσίνιο ανάγκασε τον Βάτερμαν να αποκρούσει σε κόρνερ ένα καλό σουτ.

ΔΟΞΑ (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μπα, Νελσίνιο, Σωτηρίου, Αδωνη (68΄ Ευσταθίου), Παχίπης (87΄ Φερνάντες), Τίνκου, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (46΄ Παπαφώτης), Ζατλ, Παβλόφ.
ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Νσούε (90+2′ Μιλάνοφ), Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι (84΄ Σόουζα), Νατέλ, Μπάλογκ (79′ Εφραίμ).