Κύπρος: 2-2 στο «Αρένα» (βίντεο)

Στο 78’ το πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ. Φωτογραφία από βίντεο.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Αρένα, ΑΕΚ και Ερμής εξήλθαν ισόπαλοι 2-2. Από ένα πέναλτι κέρδισε η κάθε ομάδα.
Η ομάδα της Λάρνακας δεν εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες που είχαν Ανόρθωση και Ομόνοια και έμεινε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. 7ο συνεχόμενο παιχνίδι για την ΑΕΚ, χωρίς νίκη.

Εντυπωσιακή εξέλιξη στο παιχνίδι στο «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ». Η ΑΕΚ που ήταν καλύτερη στο πρώτο 20λεπτο, πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Χέφελ ενώ είχε και την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της. Οταν… ξύπνησε όμως ο Ερμής, έχοντας μπροστάρη τον αρχηγό του Γιάννη Ταραλίδη, έφερε τα κάτω πάνω με μια εκτέλεση φάουλ και ένα πέναλτι.
Η ΑΕΚ έβαλε πίεση στο β’ ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι του Φλοριάν στο 78’ αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και τρίτο γκολ για να πάρει τη νίκη. Ο Φιρινίδης είπε όχι σε όσες προσπάθειες πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι, με κορυφαία την επέμβαση στο φάουλ του Λαρένα στο 90+6’. Σοβαρό το λάθος του διαιτητή Γιάννη Αναστασίου στο 90+3’. Υπήρχε καθαρό πέναλτι πάνω στον Κουατσίκα από τον Φλοριάν.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (66’ Γκαρσία), Καταλά, Λαρένα, Τέτε, Χέφελ, Κάσες (60’ Ρουσιάς), Γκονζάλεθ, Ασούμπρε, Σάστρε (30’ Κ. Αναστασίου), Τολεμές.
ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Πουτζιουρής (58’ Λαγός), Ταραλίδης, Κατσιατής (67’ Ψάλτης), Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα, Μακρίεφ, Μαλόν, Κουατσίκα, Νγκάγκα, Μπανούσης (76’ Πηλέας).