Κύπρος: 3-0 η ΑΕΛ την Ανόρθωση (βίντεο)

Η ομάδα της ΑΕΚ επικράτησε 3-0 της Ανόρθωσης (AP Photo/Petros Karadjias)

Η ΑΕΚ πέτυχε μεγάλη σημασίας νίκη αφού κέρδισε με 3-0 την Ανόρθωση στην «Αρένα» εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Ντουγκλάο στο 21ο λεπτό. Ο Λαρένα (11’) και ο Τρισκόφσκι (71’, 84’) πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα της Λάρνακας.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιγνίδι με αρκετά λάθη, με την Ανόρθωση να είναι η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά. Στο 9ο λεπτό ο Στεφανέλι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ μπήκε μπροστά στο σκορ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαρένα. Η ΑΕΚ ανάλαβε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και στο 21ο λεπτό πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα στο παιγνίδι αφού ο Ντουγκλάο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από δυνατό φάουλ στον Ακοράν. Απ’ εκεί και πέρα, η αποβολή στοίχισε στην Ανόρθωση, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του παιγνιδιού. Στο 44ο λεπτό, η ομάδα της Λάρνακας απώλεσε μεγάλη ευκαιρία έτσι ώστε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Ακοράν έκανε μόνος το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Βάργκιτς απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η Ανόρθωση πέρα από δύο σουτ των Ράγιος και Πράνιτς δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Τόνιο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα, είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Στο 60ο λεπτό ο Ράγιος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, ωστόσο δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά με αποτέλεσμα ο Τόνιο να μαζέψει με ευκολία την μπάλα. Στο 71ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Τέτε έκανε την μπαλιά στην περιοχή, με τον Τρισκόφσκι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ. Στο 84ο λεπτό ο Τρισκόφσκι εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Τέτε δίνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

ΑΕΚ: Τόνιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα (77’ Τρουγιόλς), Ακοράν, Τέτε, Τρισκόφσκι (85’ Γιάννου), Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες, Ακίνο (62’ Τζέφρεν).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βάργκιτς, Κοφί, Αρτυματάς, Ράγιος (82’ Κατσαράβα), Μπεσάτ, Ντούρις (67’ Λαβόρδε), Βίκτορ, Πράνιτς, Ιωάννου, Ντουγκλάο, Στεφανέλι (67’ Μικελντάτζε).