Κύπρος: 3-0 ο Απόλλωνας τη Νέα Σαλαμίνα

Με 2-1 επικράτησε ο Απόλλωνας.

Ο Απόλλωνας πήρε το ζητούμενο στο «Αμμόχωστος» αφού κέρδισε με 3-0 την Νέα Σαλαμίνα. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες με τον Απόλλωνα να εκμεταλλεύεται πλήρως τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο πρώτο μέρος. Ο Μάγκλιτσα (5’,19’) και ο Παπουλής (89’) πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού.

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι και κατάφερε με το «καλησπέρα» να ανοίξει το σκορ. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Μάγκλιτσα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βεσελόφσκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αξιοποιώντας στο έπακρο την όμορφη πάσα από τον Σκέμπρι. Στο 11ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα απώλεσε μοναδική ,διπλή ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ελουντού έκανε το σουτ, ο Βάλε απομάκρυνε ενώ στην επαναφορά από τον Τιάγκο, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απομάκρυνε εκ νέου σε κόρνερ. Εκεί που οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν ρυθμούς, ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του. Στο 19ο λεπτό ο Κερμπρ έκανε την σέντρα και ο Μάγκλιτσα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι και ως εκ τούτου το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 2-0.

Στην επανάληψη η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι με σκοπό να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ. Στο 48ο λεπτό, ο Σιαθάς βρέθηκε σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πολύ πάνω από την εστία του Βάλε. Στο 65ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα απώλεσε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Σιαθά να κάνει το πλασέ, ωστόσο ο Βάλε απομάκρυνε σε κόρνερ. Απ’ εκεί και πέρα η ομάδα της Αμμοχώστου είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο έτσι ώστε να σκοράρει κάποιο γκολ. Αντιθέτως, ο Απόλλωνας σκόραρε και 3ο γκολ αφού στο 89ο λεπτό ο Παπουλής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή. Κάπου εκεί τελείωσε το παιγνίδι με την ομάδα της Λεμεσού να πανηγυρίζει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (82′ Σικόρσκι), Φουστάρ, Κίνγκσλεϊ, Χριστοφόρου, Μαρκάσα, Τιάγκο (43′ Σιαθάς), Μιντίκκης, Νούρ, Κορέια, Ελουντού.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Μπρού, Μάρκοβιτς, Ζελάγια (61′ Παπουλής), Ουεντραόγκο, Πέδρο, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Σκέμπρι (71′ Σαρδινέρο), Κέρμπρ, Μάγκλιτσα (86′ Σπόλιαριτς).