Λάτιν πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Ο Ντε Βινσέντι στο ντεμπούτο του έφτιαξε και ο Μαντούκα σκόραρε για τον ΑΠΟΕΛ στον επαναληπτικό του Κυπέλλου Κύπρου με την ΑΕΛ, στο Τσίρειο. Το 1-0 του Βραζιλιάνου σε συνδυασμό με το 1-0 στο ΓΣΠ έδωσε στους πρωταθλητές Κύπρου το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Το ντέρμπι είχε λίγες φάσεις και πολύ άγχος, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Πάντως ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε καλύτερος και κυρίως αποφασισμένος και επικίνδυνος στις επιθετικές του προσπάθειες, αφού η ΑΕΛ φάνηκε αυτή την φορά να επηρεάζεται από την απουσία του Ορλάντο Σα, καθώς παρουσιάστηκε ανούσια μπροστά στην εστία του Χιώτη.

Στο πρώτο μέρος, κυριάρχησε η τακτική των δύο προπονητών αφού οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, με συνέπεια να δημιουργηθούν πολύ λίγες φάσεις στις δύο περιοχές, με καλύτερη ευκαιρία στο 37’ όταν ο Ντε Βινσέντι, όμως ο Φεγκρούς σωστά τοποθετημένος έπεσε και απέκρουσε.

Στην επανάληψη, ο Πέτεφ έκανε αλλαγές για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του μήπως και φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης του πρώτου αγώνα, όμως ο ΑΠΟΕΛ έψαξε περισσότερο το γκολ, και δημιούργησε καλές ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο 61’ όταν ο Αλωνεύτης βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, όμως το πλασέ έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 64’, όταν ο Ντε Βινσέντι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και απέναντι στον Φεγκρούς, γύρισε την μπάλα στον Μαντούκα, ο οποίος προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, εξάλλου δεν υπήρχαν και τα χρονικά περιθώρια για να πετύχει τα τρία γκολ που χρειαζόταν μετά το εκτός έδρας γκολ του ΑΠΟΕΛ.

ΑΕΛ (Ιβάιλο Πέτεφ): Φεγκρούς, Αϊρόσα, Ουόν, Ποτοκάρ, Καρλίτος, Σακέτι (49’ Οριόλ), Οχένε, Μπεμπέ, Μοντέιρο (72’ Ταρζίνιο), Εντμάρ (62’ Εμπό), Καλουτζέροβιτς.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Χιώτης, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Πιπίνης, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (75’ Σέρινταν), Αλωνεύτης (80’ Αλεξάνδρου), Ντε Βινσέντι (87’ Μπόρδα).