Μία «Κυρία» με άγριες (7-0) διαθέσεις

Πανηγύρια των παιχτών της «Κυρίας».

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια δυσκολία, η Ανόρθωση πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου νικώντας με το εμφαντικό 7-0 τον Ακρίτα Χλώρακας στην Πάφο.
Εύκολο βράδυ για την ομάδα της Αμμοχώστου η οποία «καθάρισε» την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο καθώς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3-0.

Πρωταγωνιστής ο Πράνιτς ο οποίος πέτυχε το πρώτο και το τρίτο τέρμα της ομάδας του ενώ είχε την ασίστ στο δεύτερο.
Στην επανάληψη σκόραραν από δύο φορές οι Ντουρίς και Κατσαράβα, με τον Γεωργιανό να πετυχαίνει τα πρώτα του επίσημα τέρματα με την Ανόρθωση.

Τα γκολ του αγώνα:
14’ 0-1 για την Ανόρθωση με τον Πράνιτς. Ο Ντούρις δίνει στον επερχόμενο Πράνιτς ο οποίος με ένα καταπληκτικό πλασέ έξω από την περιοχή ανοίγει το σκορ. Εξαιρετικό το τέρμα του Κροάτη.
25’ 0-2 ο Σίλντεφελντ. Εκτελεί το κόρνερ ο Πράνιτς, κεφαλιά από τον Σίλντεφελντ και 0-2 για την Ανόρθωση!
28’ 0-3 από τον Πράνιτς. Πραγματικά εκπληκτικός συνδυασμός των παιχτών της Ανόρθωσης, η μπάλα έφθασε στον Πράνιτς ο οποίος με πλασέ νίκησε το Βασιλείου. Συνδυασμός Κυριάκου, Ντούρις και Κοφί πριν η μπάλα φθάσει στον Πράνιτς.
75’ 0-4 η Ανόρθωση: Πέναλτι για την Ανόρθωση σε μαρκάρισμα του Φυλακτού στον Φύτο Κυριάκου. Εκτελεί ο Ντούρις ο οποίος κάνει το 4-0 για την ομάδα του.

84’ 0-5 η «Κυρία»: Σέντρα του Εγγλέζου από τα αριστερά, λάθος διώξιμο των αμυντικών του Ακρίτα, η μπάλα έφθασε στον Κατσαράβα ο οποίος έκανε από κοντά το 5-0 για την ομάδα του. Το πρώτο επίσημο τέρμα του Γεωργιανού με την φανέλα της Ανόρθωσης.
88’ 0-6 για την Ανόρθωση. Ασίστ ο Κατσαράβα, πλασέ ο Ντούρις και 6-0!
89’ 0-7: Φάση και γκολ η Ανόρθωση. Ασίστ του Ντούρις αυτή την φορά, πλασέ ο Κατσαράβα και 7-0!
ΑΚΡΙΤΑΣ: Βασιλείου Α., Φιλίππου Δ, Φυλακτού, Βασιλείου, Μιχαήλ Ρ (46’ Παχταλιάς), Λουκαΐδης, Μουτίνιο (46’ Μακρής), Πεκρής, Μιχαήλ Α, Οκόγιε, Φιλίππου Π.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βάργκιτς, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Αρτυματάς (67’ Κάτσαρ), Εγγλέζου, Βίκτορ, Πράνιτς (52’ Οικονομίδης), Κοφί (77’ Ιωάννου), Κυριάκου, Ντούρις, Κατσαράβα.