«Μίλησε» 1-1 ξανά ο Γκερέρο στον Ολυμπιακό

Ο Μαντί Καμαρά σε μια προσπάθειά του στο φιλικό του Ολυμπιακού με την Σεντ Τρούιντεν στο Βέλγιο. Ο νεαρός μέσος ήταν από τυς λίγους παίκτες των «ερυθρολεύκων» που ξεχώρισαν. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Το απίστευτο σερί του Μιγκέλ Ανχελ Γκερέρο συνεχίστηκε και στο φιλικό που έδωσε ο Ολυμπιακός την Τετάρτη (18/7) στο Μπέρινγκεν με αντίπαλο την Σεντ Τρούιντεν. Ο 28χρονος Ισπανός στράικερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Βέλγων, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε και με το έκτο γκολ που πέτυχε σε πέντε σερί αγώνες, έσωσε (1-1) τους Πειραιώτες από την ήττα.

Ο Γκερέρο μπήκε στο γήπεδο στο 74′ και βοήθησε όπως και οι Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης και Μπουχαλάκης να βελτιωθεί αισθητά η προβληματική εικόνα που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή της αναμέτρησης, απέναντι σε μια πιο έτοιμη ομάδα που ξεκινάει την ερχόμενη εβδομάδα τις υποχρεώσεις της στο βελγικό πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή ενώ οι παίκτες του Ολυμπιακού αγωνίσθηκαν με μαύρα περιβραχιόνια σε μνήμη του Σωκράτη Κόκκαλη του νεότερου που έφυγε από την ζωή το περασμένο Σάββατο σε ηλικία 34 ετών.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε νωρίς (4′ ) πίσω στο σκορ όταν μετά από λάθος του Ανδρούτσου στην μεσαία γραμμή, ο Ντούκενς βγήκε μόνος του στην κόντρα και πλάσαρε από κοντά τον Γιαννιώτη για το 1-0. Ο Ντούκενς απείλησε και στο 11′ την άμυνα των Πειραιωτών, αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση, πέρασε λίγο άουτ.

Οι Πειραιώτες που είχαν ξεκινήσει άσχημα το παιχνίδι απείλησαν για πρώτη φορά στο 31′ όταν ο Μάνος έστρωσε τη μπάλα στον Ανδρούτσο που σούταρε άουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή της Σεντ Τρούιντεν. Δυο λεπτά αργότερα ο Καμαρά εξαπέλυσε το δυνατό σουτ για να διώξει ο Πικάρ. Η βελγική ομάδα που ήταν εμφανώς καλύτερη είχε στο 35′ ένα σουτ του Σεμπάλος που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

Στο 47′ ο Βούκοβιτς με το που μπήκε στο ματς αντί του Νικολάου, έπιασε μια καλή κεφαλιά που δεν βρήκε όμως στόχο. Η Σεντ Τρούιντεν «απάντησε» άμεσα καθώς στο 48′ ο Γιαννιώτης υποχρεώθηκε σε μια δύσκολη επέμβαση σε σουτ του Ντούκενς. Οι Βέλγοι έχασαν και νέα ευκαιρία στο 57′ με τον Ντε Μπρόιν να βγαίνει απέναντι από τον Γιαννιώτη, αλλά να τελειώνει άσχημα την φάση. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντε Μπρόιν είχε νέο τετ α τετ με τον Γιαννιώτη , αλλά τον σταμάτησε υπέροχα ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Στο 73′ ο Μάνος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή των Βέλγων με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Εξι λεπτά αργότερα ο Γκερέρο έβγαλε σε θέση βολής τον Χριστοδουλόπουλο που δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Σεντ Τρούιντεν.

Ο Ολυμπιακός έχασε και νέα ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 82′ με τον Γκερέρο να σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή και τον τερματοφύλακα των Βέλγων να μπλοκάρει.

Τελικά ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσια στο 86′. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκερέρο με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Πάντως το γκολ αυτό ήταν τυχερό καθώς η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του τερματοφύλακα της Σεντ Τρούιντεν.

ΣΕΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ: Πικάρ, Τομιγιάσου, Γκαρθία Τένα(72′ Μαέ), Ντε Σαρτ, Ντε Πέτερ, Μποτάκα, Ντούκενς, Μπέζους, Ντε Μπρόιν, Σεμπάλος, Ντε Νόρε .

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιαννιώτης, Μασούρας, Νικολάου (46′ Βούκοβιτς), Μιράντα, Κούτρης (63′ Τσιμίκας), Ρομαό (74′ Μπουχαλάκης), Καμαρά, Ανδρούτσος (74′ Φορτούνης), Βρουσάι, Πάρντο (74′ Χριστοδουλόπουλος), Μάνος (74′ Γκερέρο).