Με ανατροπή ο Απόλλωνας (2-1)

Με 3-1 επικράτησε ο Απόλλωνας.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ σχετικά νωρίς στο παιχνίδι ωστόσο ο Απόλλωνας έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει την νίκη με 2-1. Για την Ομόνοια άνοιξε το σκορ ο νεαρός Τζιωνής στο 23’ ενώ για τον Απόλλωνα σκόραραν οι Μπρού στο 56’ και Ζελάγια στο 72΄.

Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο, αφού η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 18’ με τον Γκόμεθ να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
Στην επόμενη καλή φάση, στο 23’ η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Ζίβετς και Ντάρμπισαϊρ συνδυάστηκαν όμορφα, ο Αγγλος έδωσε στον Τζιωνή ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Βάλε και έγραψε το 0-1 για την Ομόνοια.
Τρία λεπτά αργότερα, η Ομόνοια έχασε άλλη μια ευκαιρία για να σκοράρει με τον Γκόμεθ να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάλε.
Στο 32’ ο Πέδρο έκανε μια παράλληλη μπαλιά όμως ο Κερμπρ δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας για να σκοράρει και έτσι έφυγε άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Απόλλωνας πίεζε συνεχώς για ένα γκολ για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και στο τέλος τα κατάφερε στο 56’. Ο Πέδρο εκτέλεσε ένα κερδισμένο κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μπρου ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Μεχίας και έκανε το 1-1.
Λίγο μετά την ισοφάριση, στο 60’ ο Απόλλωνας έχασε μια ευκαιρία για να κάνει την ολική ανατροπή. Κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Χάμπος το εκτέλεσε απευθείας όμως ο Μεχίας απόκρουσε εντυπωσιακά.
Στο 62’ η Ομόνοια κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο. Ο Γκόμεθ το εκτέλεσε απευθείας με συρτό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στο 72’. Ο Περέιρα έδωσε στον Πέδρο, αυτός έδωσε στον Ζελάγια ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
Στο 87’ ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει κι άλλο γκολ. Ο Περέιρα βγήκε απέναντι από τον Μεχίας, έκανε και το πλασέ ανενόχλητος όμως ήταν απελπιστικά άστοχος.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο (46’ Σαρδινέρο), Χάμπος, Πέδρο, Κερμπρ, Μπρου, Μάρκοβιτς, Παπουλής (24’ Περέιρα), Ζελάγια (76’ Σακέτι), Σκέμπρι.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Λόρα, Κούσουλος, Γκαφούρ, Λόπες, Κατελάρης, Σοάρες, Τζιωνής (76’ Ατζαγκούν), Γκόμεθ (65’ Κολοβός), Ζίβετς (40’ Μαυρίας), Ντάρμπισαϊρ.