Με… οδηγό τον Λιβάγια 1-0 η ΑΕΚ στο Αγρίνιο

Στο παιχνίδι με τον Αρη στο ΟΑΚΑ στις 23 Νοεμβρίου θα εκτίσει ο Μάρκο Λιβάγια την ποινή της μιας αγωνιστικής για τις τέσσερις κίτρινες κάρτες που συμπλήρωσε στην αναμέτρηση με τον Βόλο.

Με τον Μάρκο Λιβάγια να πρωταγωνιστεί σε ακόμη ένα παιχνίδι η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα (1-0) από το Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό και συνέχισε την ανοδική της πορεία, φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Ο Κροάτης επιθετικός ύστερα από ένα υποτονικό πρώτο μέρος, «ξύπνησε« στην επανάληψη και πήρε πάνω του όλη την «Ενωση»« καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη με ένα έξοχο γκολ, ενώ είχε και μια κεφαλιά στο δοκάρι. Πολύ καλή απόδοση για τους «κιτρινόμαυρους» είχε και ο Παουλίνιο που έκανε σπουδαία δουλειά σε όλη την δεξιά πλευρά.

Ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε αδύναμος σε όλες τους τις γραμμές και παρέμεινε χωρίς ούτε έναν βαθμό μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της Σούπερ Λιγκ.

Η ΑΕΚ πλησίασε πρώτη στο γκολ στο 6’ μ’ ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Μάνταλου μετά από σέντρα του Λόπεζ που πέρασε λίγο άουτ. Οσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση των παικτών της «Ενωσης» στα καρέ του Παναιτωλικού μεγάλωνε και στο 11’ πάλι ο Μάνταλος έκανε την τελική προσπάθεια με μια κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή που δεν βρήκε στόχο. Στο 18’ ήταν η σειρά του Λόπεζ να κάνει ένα σουτ από μακρινή απόσταση που εξουδετέρωσε εύκολα ο Κνετ.

Οι Αγρινιώτες δεν μπορούσαν να βγουν από την περιοχή τους και να φανούν απειλητικοί την ίδια στιγμή που και οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν χάσει μετά το πρώτο εικοσάλεπτο τον επιθετικό τους οίστρο και δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ.

Ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 38΄με μια κεφαλιά που έπιασε ο Λουσέρο στ δεύτερο δοκάρι, αλλά πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μοράρ εκτέλεσε το φάουλ από καλή θέση για να καταλήξει η μπάλα στην αγκαλιά του Μπάρκα, σε μια φάση που ήταν η τελευταία αξιόλογη για το πρώτο μέρος.

Ο Αντρέ Σιμόες σε μια προσπάθειά του στο ματς του Αγρινίου με αντιπάλους τους Λουσέρο και Ντάλσιο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρος και στο 52’ ο Λιβάγια έκανε με τη μια το σουτ μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει ο Αυστριακός γκολκίπερ των γηπεδούχων. Επτά λεπτά αργότερα ο Λόπεζ βρήκε με γλυκιά σέντρα τον Λιβάγια που έκανε τη κεφαλιά για να περάσει η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Παναιτωλικού. Οι καλές στιγμές συνεχίστηκαν για την «Ενωση» καθώς στο 61’ μια κεφαλιά του Βράνιες αυτή τη φορά πέρασε ελάχιστα άουτ. Η ΑΕΚ έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 62’ όταν ο Λιβάγια έφυγε μόνος του στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, αλλά προ του Κνετ πλάσαρε άουτ!

Τελικά ο Λιβάγια βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 69’ όταν μετά από πάσα του Μάνταλου, ο Κροάτης επιθετικός μπήκε στην περιοχή του Παναιτωλικού και με βολίδα έγραψε το 0-1. Οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν στο δεύτερο γκολ το 86’ όταν ο Παουλίνο έβγαλε τη σέντρα, ο Λιβάγια έπιασε τη κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα αφού την ακούμπησε για λίγο ο Κνετ, αποκρούσθηκε στη συνέχεια από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 91’ ο Κνετ επενέβη σωτήρια και σε ένα συρτό σουτ του Γαλανόπουλου.

Ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου έδειξε κίτρινες κάρτες στους Κρίστιτσιτς και Σιμόες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Μπάλμπι, Μαλής, Γιοβάνοβιτς, Σανιά, Λουσέρο (76΄Καββαδίας), Ταχάρ (82’ Τσιγγάρας), Ντίαζ (87’ Μπαΐροβιτς), Ντάλσιο, Αριγίμπι, Μοράρ.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (78’ Γαλανόπουλος), Λόπες, Μάνταλος (83’ Χουλτ), Αλμπάνης (65’ Γιακουμάκης), Λιβάγια.