Με το… δεξί (1-0) ο Καρέρα στην ΑΕΚ (βίντεο)

Ο Νέναντ Κρίστιτσιτς σε μια προσπάθειά του στο ματς που έδωσε η ΑΕΚ με την Ξάνθη στα «Πηγάδια» με αντίπαλο τον Τζουρίσκοβτς.

Ενα γκολ του Κώστα Γαλανόπουλου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την ΑΕΚ στο παιχνίδι της με την Ξάνθη στα «Πηγάδια» και την οδήγησε στη νίκη με 1-0 στην πρεμιέρα του Ιταλού Μάσιμο Καρέρα στον πάγκο της.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους ωστόσο έπαιξαν με μυαλό και αποφασιστικότητα και κατάφεραν να λυγίσουν την ακριτική ομάδα που είχε ως πρώτο στόχο να αποσπάσει την ισοπαλία. Μάλιστα η Ξάνθη, στον πάγκο της οποίας επίσης έκανε ντεμπούτο ο Γιώργος Παράσχος, θα μπορούσε να το είχε καταφέρει αν στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα δεν είχε μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Φασίδη.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς και χρειάσθηκε να περάσουν 12 λεπτά για να κάνει την πρώτη της ευκαιρία με μια ατομική προσπάθεια κι ένα σουτ του Μάνταλου που κόντραρε και πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα έκανε το μακρινό σουτ για να μπλοκάρει ο Αμπαντ.

Οι προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκαν και στο 20’ ο Λιβάγια έκανε ένα καλό σουτ, αλλά πάλι ο Αμπαντ ήταν σε ετοιμότητα.

Την ίδια στιγμή οι Ξανθιώτες συνέχιζαν να ψάχνουν μια καλή αντεπίθεση για να κάνουν τη ζημιά στην άμυνα της «Ενωσης» χωρίς ωστόσο επιτυχία. Πάντως όσο πλησίαζε η ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο ρυθμός της αναμέτρησης άρχισε να πέφτει με τους παίκτες των δυο ομάδων να κάνουν πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις τους.

Ειδικά οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση καθώς οι Ολιβέιρα και Λιβάγια ήταν πολύ καλά κλεισμένοι από τους αμυντικούς της Ξάνθης.

Ο Μάσιμο Καρέρα δίνει οδηγίες στους παίκτες της ΑΕΚ στο ματς στα «Πηγάδια» που ήταν το πρώτο του στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο.

Πάντως η «Ενωση» μπήκε ορμητικά στο δεύτερο μέρος και στο 46’ ο Κρίστιτσιτς έκανε το δυνατό σουτ για να διώξει δύσκολα ο Αμπαντ. Στο επόμενο λεπτό ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε μέσα στην περιοχή το χέρι του Καρασαλίδη, αλλά ο διαιτητής Πραξιτέλης Ζαχαριάδης μετά και την ενημέρωση που είχε από το VAR διέταξε να συνεχιστεί το ματς.

Η Ξάνθη έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο ματς στο 62’ μ’ ένα μονοκόματο βολέ του Σόσα που πέρασε άουτ μετά από σέντρα του Τζουρίσκοβιτς.

Στο 67’ ο Ζαχαριάδης υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φασίδη πάνω στον Χουλτ, αλλά μετά από εξέταση του VAR ο διαιτητής από την Θεσσαλονίκη πήρε πίσω την απόφασή του καθώς είδε στο βίντεο ότι ο Σουηδός αμυντικός της ΑΕΚ έπεσε μόνος του στο χορτάρι.

Στο 76’ οι Ξανθιώτες έμειναν με δέκα παίκτες καθώς ο Φασίδης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Από το σημείο αυτό η «Ενωση» άρχισε να πολιορκεί τα καρέ της Ξάνθης και στο 83’ ο Αμπαντ απέκρουσε εντυπωσιακά ένα σουτ του Λιβάγια μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Τελικά το γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 84’ όταν μετά από σύγχυση στην περιοχή της Ξάνθης, η μπάλα στρώθηκε στον Γαλανόπουλο που με δεξί σουτ έγραψε το 0-1.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι: Τζουρίσκοβιτς, Μπαριέντος, Καμαρά, Σβάρνας και Στούρτζεον.

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Στούρτζεον, Φασίδης, Κοβάσεβιτς, Τζουρίσκοβιτς (73’ Ντε Αμορίμ), Μαλεζάς, Μπαριέντος (81’ Τερκί), Λισγάρας (86’ Εντουάρντο), Καρασαλίδης, Καμαρά, Σόσα.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας (80’ Βέρντε), Χουλτ, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια (88’ Σιμόες), Ολιβέιρα (92’ Γιακουμάκης).