Μιας 5άρας Δόξα για ΑΠΟΕΛ

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Εύκολα, απλά και γρήγορα ο πρωταθλητής ΑΠΟΕΛ «καθάρισε» με το επιβλητικό 5-1 την Δόξα και πλέον δείχνει έτοιμος για την κορυφή της βαθμολογίας. Ηταν η 7η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Δώνη, που είχε ως κορυφαίο στην αναμέτρηση τον Στάθη Αλωνεύτη, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε τους «γαλαζοκίτρινους» σε μια άνετη επικράτηση. Δύο γκολ πέτυχε ο Γκουστάβο Μαντούκα, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας με εννιά τέρματα, ενώ ο Αλωνεύτης έφτασε τα εφτά.

Η φάση που έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα σημειώθηκε μόλις στο 2ο λεπτό όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ματέο, τερματοφύλακας της Δόξας, ο οποίος βγήκε εκτός περιοχής για να προλάβει τον Αλωνεύτη αλλά του έκανε δυνατό φάουλ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Η προσφυγική ομάδα δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον ΑΠΟΕΛ με 10 παίκτες, και αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, στην συνέχεια η αναμέτρηση έμοιαζε με προπόνηση.

Σούπερ σταρ της συνάντησης ήταν ο Στάθης Αλωνεύτης, ο οποίος αν και φάνηκε ότι τραυματίστηκε από το φάουλ του Ματέο, τελικά συνέχισε τον αγώνα και πέτυχε τρία τέρματα. Μάλιστα έδειξε την κλάση του στο τρίτο τέρμα όταν σκόραρε με τακουνάκι. Την επαφή του με τα αντίπαλα δίχτυα συνέχισε και ο Μαντούκα, ο οποίος σκόραρε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Η Δόξα κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής με ένα ασύλληπτο σουτ του Νίλσον Αντόνιο, το οποίο μάλιστα εντυπωσίασε και τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ που το χειροκρότησε. Στο 72’ ο Περέιρα σημάδεψε το δοκάρι του Πάρντο.

Τα γκολ:

22’ 1-0: Ο Σέρτζιο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Αλωνεύτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
36’ 2-0: Κάθετη πάσα του Μοράις στον Αλωνεύτη, που με πλασέ διπλασίασε το σκορ.

45’ 3-0: Ο Χαραλαμπίδης δίνει έτοιμο γκολ στον Μαντούκα, που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-0.

52’ 4-0: Μπαλιά του Αλεξάνδρου και με τακουνάκι ο Αλωνεύτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε χατ-τρικ.

56’ 4-1: Με εξαιρετικό σουτ ο Νίλσον Αντόνιο μείωσε το σκορ. Οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ χειροκρότησαν το τέρμα.

73’ 5-1: Ο Μαντούκα με δυνατό σουτ έγραψε το 5-1.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Πιπίνης (22’ Αλεξάνδρου), Αμορίν, Ολιβέιρα, Βινίσιους, Μοράις (46’ Σαντίν), Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Ντε Βινσέντι (60’ Μπενασούρ), Μαντούκα.

ΔΟΞΑ (Σοφόκλης Σοφοκλέους): Ματέο, Μπακέρο, Τορτολέρο, Περέιρα, Καρλίτος, Μάρκες, Αντόνιο, Βιλέλα (82’ Ντοροσένκο), Οικονομίδης, Πεδρίτο (4’ Μορφής), Ράμος.