Μουντιάλ: Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ καθόρισε τις δυο πρώτες θέσεις στον 2ο όμιλο

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έχει ισοφαρίσει με πέναλτι για το Ιράν στο παιχνίδι με την Πορτογαλία και τρέχει να πανηγυρίσει. Το γκολ του επιθετικού του Ολυμπιακού δεν ήταν αρκετό για τους Ιρανούς προκειμένου να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

Με δύο ισοπαλίες έπεσε η αυλαία της πρώτης φάσης στον 2ο όμιλο του 21ου Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Πορτογαλία έφερε 1-1 με τον Ιράν και η Ισπανία 2-2 με το Μαρόκο. Σημαντικό ρόλο έπαιξε ο φορ του Ολυμπιακού, Καρίμ Ανσαριφάρντ και με πέναλτι – γκολ που πέτυχε και το Ιράν ισοφάρισε την Πορτογαλία «έδωσε» την 1η θέση στον όμιλο στην Ισπανία κι έριξε στη δεύτερη τους Πορτογάλους.

Ετσι οι Ιβηρες συνεχίζουν στους «16», ενώ Ιράν και Μαρόκο αποκλείστηκαν από την συνέχεια. Πλέον έχουμε και τα δύο πρώτα ζευγάρια της φάσης των «16». Το ερχόμενο Σάββατο η Ουρουγουάη θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία και την Κυριακή η Ισπανία τη διοργανώτρια του Μουντιάλ, Ρωσία.

Ο Ανσαριφάρντ στέρησε (1-1) την πρωτιά για τους Πορτογάλους

Σ’ ένα δραματικό παιχνίδι που… έσπασε καρδιές μέχρι το φινάλε, η Πορτογαλία έμεινε στο 1-1 με το Ιράν στο στάδιο του Σαράνσκ και έχασε την ευκαιρία να τερματίσει στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου του Μουντιάλ.

Μάλιστα την πρωτιά για τους πρωταθλητές Ευρώπης την… στέρησε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ που σκόραρε από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Οι Ιβηρες θα μπορούσαν να είχαν πάθει και μεγαλύτερη ζημιά καθώς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι Ιρανοί έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν αυτοί τη νίκη και την πρόκριση.
Πλέον η Πορτογαλία θα βρεθεί αντιμέτωπη στην φάση των «16» με την πρώτη του πρώτου ομίλου η Ουρουγουάη.

Iran’s Mehdi Taremi, top, heads the ball towards goal during the group B match between Iran and Spain at the 2018 soccer World Cup in the Kazan Arena in Kazan, Russia, Wednesday, June 20, 2018. (AP Photo/Sergei Grits)

Οι Πορτογάλοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι για να πετύχουν ένα γρήγορο και μόλις στο 3’ ο Ρονάλντο έκανε το σουτ από καλή θέση για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Μπεϊρανβάντ.

Εξι λεπτά αργότερα μετρά από ασυνεννοησία του Χοσέινι με τον τερματοφύλακά του Μπεϊρανβάντ, η μπάλα έφτασε στον Ζοάο Μάριο που δεν μπόρεσε όμως να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία.

Οσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση των Πορτογάλων αυξανόταν απέναντι στους Ιρανούς που είχαν «ταμπουρωθεί» στα καρέ τους και προσπαθούσαν να γίνουν επικίνδυνοι μέσα από ξαφνικές αντεπιθέσεις. Μάλιστα στο 34’ μετά από φάουλ του Γιαχανμπάχς, ο Εζατολαχί πήρε την κεφαλιά, από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε τη μπάλα.

Τελικά την λύση για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος την έδωσε στο 45’ ο Ρικάρντο Κουαρέσμα όταν με ένα απίθανο σουτ από πλάγια θέση, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Ιράν για το 0-1.

Iran’s Karim Ansarifard, bottom, celebrates with his teammates after scoring his side’s first goal during the group B match between Iran and Portugal at the 2018 soccer World Cup at the Mordovia Arena in Saransk, Russia, Monday, June 25, 2018. (AP Photo/Darko Bandic)

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα πέναλτι που κέρδισαν στο 51’οι Πορτογάλοι σε ανατροπή του Ρονάλντο από τον Εζατολαχί και το οποίο ο Παραγουανός διαιτητής Ενρίκε Κάσερες το υπέδειξε μετά από χρήση του VAR. Το πέναλτι το εκτέλεσε ο ίδιος ο Ρονάλντο, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπεϊρανβάντ ο οποίος έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

Η απώλεια του πέναλτι αποσυντόνισε τους Πορτογάλους ενώ αναπτέρωσε τις ελπίδες των Ιρανών που είχαν στο 72’ ένα σουτ του Γκόντος που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Παραγουανός διαιτητής έκανε τη χρήση του VAR και στο 82΄σε χτύπημα του Ρονάλντο στον Πουραλιγκαντζί, ωστόσο δεν απέβαλε τον σούπερ-σταρ των Πορτογάλων και του έδειξε μόνο κίτρινη κάρτα.

Στο 92’ ο Ενρίκε Κάσερες κάνοντας για τρίτη φορά την χρήση του VAR έδωσε πέναλτι σε χέρι του Σέντρικ μετά από κεφαλιά του Αζμούν. Το πέναλτι εκτέλεσε άψογα ο Ανσαριφάρντ, διαμορφώνοντας το 1-1.

Στο επόμενο λεπτό οι Ιρανοί έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση, αλλά το σουτ που έκανε από κοντά ο Μεχντί έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ!

ΙΡΑΝ: Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί (56’ Μαχαμαντί), Εζατολαχί (76’ Ανσαριφάρντ), Πουραλιγκαντζί, Ομίντ, Αμίρι, Μεχντί, Τζαχανμπάχς (70’ Γκόντος), Χοσεϊνί, Σαρντάρ, Ραμίν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Φόντε, Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα (95΄ Γκέντες), Ζοάο Μάριο (84΄ Ζοάο Μουτίνιο), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Κουαρέσμα (70’ Μπερνάντο Σίλβα), Σέντρικ, Αντριέν Σίλβα.

Morocco’s Younes Belhanda, left, challenges for the ball between Spain’s Andres Iniesta, and David Silva, right, during the group B match between Spain and Morocco at the 2018 soccer World Cup at the Kaliningrad Stadium in Kaliningrad, Russia, Monday, June 25, 2018. (AP Photo/Petr David Josek)

Πρωτιά ελέω Καρίμ

Αγκαλιά με την πρόκριση ήταν πριν το παιχνίδι με το Μαρόκο η Ισπανία και «παιζόταν» η θέση της, πρώτη ή δεύτερη, αφού για να χάσει την πρόκριση έπρεπε να συμβούν αρκετά. Από μόνη της η Ισπανία ήταν για δεύτερη αφού έμεινε στο 2-2 με τους Αφρικανούς, αλλά ο Καρίμ Ανσαριφάρντ είχε άλλη άποψη. Ο φορ του Ολυμπιακού ισοφάρισε τους Πορτογάλους και το τελικό 1-1 του Ιράν έδωσε στους «φούριας ρόχας» την 1η θέση και στους Πορτογάλους τη 2η.

Ετσι, στους «16» τη διοργάνωσης οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν τη διοργανώτρια Ρωσία, που προκρίθηκε ως δεύτερη από τον 1ο όμιλο. Σε ό,τι αφορά το Μαρόκο η παρουσία του στο Μουντιάλ ήταν πολύ καλή αλλά ήταν άτυχο.

Η ομάδα του Ιέρο προσπαθούσε να επιβάλει το ρυθμό της, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ από… ερασιτεχνικό λάθος. Στο 14΄ Ινιέστα και Σέρχιο Ράμος «πούλησαν» την μπάλα κι έδωσαν την ευκαιρία στον Μπουταΐμπ να βρεθεί απέναντι στον Ντε Χέα και να τον πλασάρει, ανοίγοντας το σκορ. Οι Μαροκινοί, πάντως, δεν χάρηκαν για πολύ την επιτυχία τους, αφού πέντε λεπτά αργότερα ο Ινιέστα συνεργάστηκε με τον Ντιέγκο Κόστα και γύρισε στον Ισκο, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε.

Morocco’s Youssef En Nesyri (19) heads to score as his side’s second goal during the group B match between Spain and Morocco at the 2018 soccer World Cup in the Kaliningrad Stadium in Kaliningrad, Russia, Monday, June 25, 2018. (AP Photo/Michael Sohn)

Οι «φούριας ρόχας» είχαν πάντως προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία τους κι έδιναν δικαιώματα στους αντιπάλους τους, που στο 55΄ άγγιξαν το 2-1 αλλά δεν το πέτυχαν, αφού το εντυπωσιακό σε δύναμη σουτ του Αμραμπατ έστειλε την μπάλα περίπου στη συμβολή των δοκών του Ντε Χέα.

Στο δίλεπτο 62΄- 63΄ η Ισπανία έχασε δυο καλές ευκαιρίες, όταν στην πρώτη περίπτωση ο Σαΐς απέκρουσε πριν η μπάλα περάσει στη γραμμή και τη δεύτερη η κεφαλιά του Πικέ, από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε μόλις άουτ. Η «φλυαρία» τους πληρώθηκε τελικά στο 81ο λεπτό, όταν ο Εν-Νεσιρί, που είχε περάσει ως αλλαγή μερικά λεπτά πριν, νίκησε στον αέρα τον Ράμος και με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Τελικά, τον πολύτιμο βαθμό έδωσε στην Ισπανία ο Ιάγκο Ασπας, που σκόραρε με τακουνάκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά με τη βοήθεια του VAR διαπιστώθηκε ότι ο σκόρερ βρισκόταν σε… νόμιμη θέση.

Morocco goalkeeper Monir El Kajoui saves the ball during the group B match between Spain and Morocco at the 2018 soccer World Cup at the Kaliningrad Stadium in Kaliningrad, Russia, Monday, June 25, 2018. (AP Photo/Manu Fernandez)

Ο Ουζμπέκος διαιτητής Ραβσάν Ιρμάτοφ «κράτησε» το παιχνίδι με πολλές κίτρινες κάρτες και συγκεκριμένα στους Ελ Αχαμαντί, Ν. Αμραμπατ, Ντα Κόστα, Μπουσούφα, Μουνίρ και Χακίμι.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Αλκάνταρα (74΄ Αλκάνταρα), Ισκο, Νταβίντ Σίλβα (84΄ Ροντρίγκο), Ινιέστα, Ντιέγκο Κόστα (74΄ Ασπας).
ΜΑΡΟΚΟ (Ερβέ Ρενάρ): Ελ Κατζούι, Χακίμι, Σαΐς, Ντα Κόστα, Μεντίλ, Μπουσούφα, Ελ Αχμάντι, Ζιγιάκ (85΄ Μπουαντούζ), Μπελχαντά (63΄ Φαχρ), Ν. Αμραμπατ, Μπουταΐμπ (72΄ Εν-Νεσιρί).