Νίκη (2-0) της Ομόνοιας επί της Αλκής (βίντεο)

Το 0-2 της Ομόνοιας. Φωτογραφία από βίντεο.

Η Ομόνοια πήρε το ζητούμενο στο «Αμμόχωστος» αφού κέρδισε την Αλκή με 2-0 και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Ο Γκόμεθ στο 29’ και στο 79’ με πέναλτι τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας.

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα μέτριο από πλευράς θεάματος παιγνίδι. Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στον αγώνα, είχε την κατοχή και κυκλοφορούσε την μπάλα ωστόσο δεν μπορούσε να φανεί απειλητική μπροστά από την εστία του Πάρντο. Η Αλκή ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία στο παιγνίδι, αφού ο Φλόρες έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Λόρα απομάκρυνε την μπάλα προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Παναγή. Η ομάδα της Λευκωσίας, στην πρώτη της ευκαιρία στην αναμέτρηση μπήκε μπροστά στο σκορ, αφού ο Γκόμεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Πάρντο, μετά από φανταστική εκτέλεση φάουλ. Η Αλκή προσπάθησε να ανέβει και στο 42ο λεπτό απώλεσε μοναδική ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Κάρλος να φεύγει μόνος απέναντι από τον Παναγή, ωστόσο ο Κύπριος τερματοφύλακας πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση και απομάκρυνε την μπάλα με υπερένταση.

Στην επανάληψη η Αλκή μπήκε δυνατά με διάθεση να βρει το γρήγορο γκολ και μόλις στο 49΄απείλησε με τον Μπελαμεϊρί που έκανε το σουτ, ωστόσο ο Παναγή απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 57ο λεπτό η Ομόνοια απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σοάρες να κάνει το δυνατό σουτ, ωστόσο ο Πάρντο απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 64’ η «αθάνατη» έφτασε μια ανάσα μακριά από την ισοφάριση αφού το σουτ του Σπόλιαριτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παναγή. Πέντε λεπτά αργότερα η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία με με τον Γκόμεθ να κάνει εντελώς μόνος το σουτ εντός περιοχής, ωστόσο έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο. Στο 75ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας έφτασε για ακόμα μια φορά κοντά στο γκολ, αφού η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγή μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς. Στο 76’ η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι για χέρι του Χαραλάμπους, ωστόσο ο διαιτητής έκανε λάθος, αφού αν υπήρχε παράβαση, αυτή ήταν εκτός περιοχής. Στο 79ο λεπτό ο Γκόμεθ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Απ’ εκεί και πέρα η Ομόνοια διαφύλαξε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τέλος και πανηγύρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σταύρου (68’ Ηλία), Καντάτσια, Κάρλος, Μπελαμεϊρί (90+2’ Κωνσταντίνου), Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι (38’ Χαραλάμπους), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Μανρίκε (38’ Λόπεζ), Σοάρες, Τζαΐλσον (59’ Λοέ), Αντόνια (33’ Ντέρμπισαϊρ), Λόρα, Γκόμεθ, Ραμίρεζ, Βύντρα, Κούσουλος, Πρέτσε.