Οι «Aγιοι» του St Panteleimon κατέκτησαν το νταμπλ

Μία οικογένεια παίκτες, προπονητική ομάδα και φυσικά οπαδοί των «Αγίων» του St. Panteleimon στο Λονδίνο. Μετά το πρωτάθλημα κατέκτησαν και το Κύπελλο και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν. Φωτογραφία: St. Panteleimon.

Την κατάκτηση του The Alec Smith Premier Division Cup επί των Cricklewood Wanderers (4-1 στα πέναλτι, 2-2 κανονική διάρκεια τελικού) πανηγύρισαν οι «Αγιοι» του St Panteleimon και μαζί με τον τίτλο του πρωταθλητή -πριν λίγες μέρες- η ομογενειακή ομάδα του Λονδίνου έκανε το «2 στα 2».
Οι «Αγιοι» κέρδισαν το νταμπλ, το δεύτερο στην ιστορία τους, κλείνοντας έτσι τη σεζόν πετώντας στα ουράνια. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους, που έκαναν μια τέτοια εμπειρία αξέχαστη και συγχαρητήρια στις δύο ομάδες, για το συναρπαστικό παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό!

Τελικά, το Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε! Οι «Αγιοι» στέφθηκαν Πρωταθλητές! Το Κύπελλο τελείωσε! Οι «Αγιοι» αναδείχθηκαν Κυπελλούχοι! «Το σήμα της αγαπημένης Ομογενειακής μας Ομάδας συνεχίζει να εξελίσσεται. Τώρα έχει ένα επιπρόσθετο αστέρι στην κορυφή! Ευελπιστούμε και σε άλλες χαρές και επιτυχίες στο προσεχές μέλλον!», λένε με μία φωνή, παίκτες, προπονητής και διοίκηση της ομογενειακής ομάδας.

Φωτογραφία: St. Panteleimon.

Τι εμπειρία και τι παιχνίδι! Περίπου 200 θορυβώδεις οπαδοί ήρθαν στο γήπεδο της Uxbridge FC, στο Δυτικό Λονδίνο, για αυτόν τον συναρπαστικό τελικό του Κυπέλλου. Η όμορφη ατμόσφαιρα ενθάρρυνε τις St Panteleimon και Cricklewood Wanderers να επιτεθούν, αλλά παρά το γρήγορο παιχνίδι, κανένας τερματοφύλακας δεν δοκιμάστηκε στις πρώτες φάσεις του παιχνιδιού. Το ανώμαλο και αμμώδες γήπεδο δεν ευνοούσε μια τεχνική ομάδα, που παίζει με πολλές πάσες, όπως οι «Αγιοι». Η Cricklewood άνοιξε πρώτη το σκορ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παρόμοιο, καθώς οι «Αγιοι» δεν έβρισκαν το συνηθισμένο τους ρυθμό στις πάσες κι οι ευκαιρίες δεν έρχονταν. Μια στημένη φάση από κόρνερ, έδωσε στην Cricklewood ένα δεύτερο γκολ κι οι «Αγιοι» βρέθηκαν σε δύσκολη θέση.

Μερικές βασικές αλλαγές, όπως ο Roberto Katsikas, άρχισαν να κάνουν τη διαφορά, καθώς ο Αγιος Παντελεήμων άρχισε να κυριαρχεί στην κατοχή και να δημιουργεί ευκαιρίες. Μια κορυφαία απόκρουση στην αριστερή πλευρά, από τον τερματοφύλακα των «Αγίων» Donald Manaj, τους κράτησε ζωντανούς στο παιχνίδι.
Η Cricklewood είδε τον κορυφαίο επιθετικό της να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι. Αυτό άνοιξε χώρο, αλλά απέμεναν μόνο δέκα λεπτά. Ο Βραζιλιάνος… μάγος, Guilherme Monti, με το ταχυδακτυλουργικό του ποδόσφαιρο, οδήγησε τους «Αγίους» δυνατά στην επίθεση και κέρδισε πέναλτι. Ο Noyan Tajbakhsh, ο κορυφαίος σκόρερ του Πρωταθλήματος αυτή τη σεζόν, ευστόχησε, για να μειώσει τη διαφορά.
Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν μονότερμα κι ίσως αναπόφευκτα, μια σέντρα βρήκε τον αμυντικό Michael Frangeskou ο οποίος με μια μεγάλη κεφαλιά ισοφάρισε για τους «Αγιους». Σημαντική εξέλιξη, που έφερε το παιχνίδι στη λήξη στο 2-2. Ακολούθησε, με μεγάλη ψυχολογική ένταση, η διαδικασία των πέναλτι.

Με την αγωνία στο κατακόρυφο, οι ήρωες της τελευταίας στιγμής ήταν οι τέσσερεις παίκτες που χτύπησαν τα πέναλτι για τον Αγιο Παντελεήμονα -Katsikas, Tajbakhsh, Monti και Javonne Molloy- και ο τερματοφύλακας Manaj, ο οποίος έπιασε δύο πέναλτι με τα πόδια του κι έλαμψε το άστρο του, με στυλ Schmeichel, ο οποίος έλεγε: «να φαίνεσαι μεγαλύτερος στο τέρμα από ό,τι είσαι». Εξαιρετικός ο Manaj κι άρα ο πιο πολύτιμος παίκτης του αγώνα.