Ορθιος (2-2) ο Παναιτωλικός στο Περιστέρι

Ο Μπρούνο του Ατρόμητου και ο Αργκους του Παναιτωλικού σε μια μονομαχία τους στο συναρπαστικό παιχνίδι των ομάδων τους που έγινε το Σάββατο στο Περιστέρι. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Ο Παναιτωλικός επιβεβαίωσε και στο Περιστέρι την ανοδική πορεία στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα και παίζοντας με πάθος, αλλά και μυαλό κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο παιχνίδι του με τον Ατρόμητο.

Οι Αγρινιώτες μάλιστα θα μπορούσαν να πάρουν ακόμη και το «τρίποντο» καθώς έφτασαν στην ολική ανατροπή με τον Μανά πριν ισοφαρισθούν λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης από τον Μούγιακιτς.

Οι Περιστεριώτες είχαν αρκετά νεκρά διαστήματα, αλλά και μεγάλο εκνευρισμό στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να φέρουν σε κανένα σημείο την αναμέτρηση στα μέτρα τους.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε σε χαμηλό ρυθμό το παιχνίδι, αλλά μετά το πρώτο τέταρτο άρχισε να πατάει το γκάζι στην απόδοσή του και στο 18’ πλησίασε για πρώτη φορά απειλητικά την περιοχή του Παναιτωλικού με τον Μάντσον να πατάει τη μεγάλη περιοχή, αλλά να μην μπορεί να τροφοδοτήσει τον Κουλούρη που περίμενε στο ύψος του πέναλτι. Στο επόμενο λεπτό οι Περιστεριώτες πλησίασαν ξανά κοντά στο γκολ μ’ ένα διαγώνιο σουτ του Ενσικουλού που πέρασε λίγο άουτ.

Ο Αγρινιώτες έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο ματς στο 35’ με τον Μοράρ να κάνει το γύρισμα προς τον Ουίλιαν που αμαρκάριστος μέσα από την μεγάλη περιοχή, πλάσαρε ψηλά άουτ.

Ο Ατρόμητος μπήκε… αγριεμένος στο δεύτερο μέρος και στο 50’ άνοιξε το σκορ. Ο Κουλούρης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα του Παναιτωλικού αδράνησε και ο Ενσικουλού με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το 1-0.

Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα με τον Μοράρ να εκτελεί στο 55’ με δύναμη ένα φάουλ και τον Μέγερι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός είχε νέα καλή φάση μ’ ένα σουτ του Μάζουρεκ που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 67’ οι Περιστεριώτες θα μπορούσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη, αλλά ο Μάντσον πλάσαρε άουτ προ του Κυριακίδη. Αντί μάλιστα να γίνει το 2-0 έγινε στο επόμενο λεπτό το 1-1 με τον Μαρινάκη να βγάζει μια έξυπνη πάσα προς τον Μανά που νίκησε με κοντινό πλασέ τον Μέγερι.

Στο 77’ οι Αγρινιώτες έφτασαν στην ολική ανατροπή, όταν πάλι ο Μανά βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου και «κεραυνοβόλησε» τον Μέγερι για το 1-2.

Οι Περιστεριώτες ωστόσο είχαν… απάντηση και στο 83’ έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Κουλούρης έκανε το πλασέ, ο Κυριακίδης απέκρουσε ασθενώς και ο νεοεισελθών Μούγιακιτς έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κυριακίδης κράτησε την ισοπαλία για τον Παναιτωλικό πραγματοποιώντας μια σπουδαία απόκρουση σε βολίδα του Κιβρακίδη.

Ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου έδειξε κίτρινες κάρτες στους Μαλλή, Κιβρακίδη, Μάζουρεκ, Μάντσον και Χατζηισαΐα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγερι, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας (80’ Ούμπιντες), Ρισβάνης, Γιαννούλης, Καρασαλίδης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς (78’ Μούγιακιτς), Μπρούνο (78’ Κουτσόπουλος), Ενσικουλού, Κουλούρης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Αργκους (88΄Αμαράλ) Λουσέρο, Μαρινάκης, Λιάβας, Μαλλής, Ουίλιαν (92’ Γκούγκα), Μοράρ, Μανά, Τσοκάνης, Μασουρέκ (84’ Μιχάι).

Η στιγμή των έντονων διαμαρτυριών του Νταμίρ Κάναντι στον Τάσο Παπαπέτρου στο φινάλε του ματς στο Περιστέρι. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Εξάψαλμος Κάναντι στον Παπαπέτρου

Εξαλλος ήταν στο φινάλε του αγώνα στο Περιστέρι ο προπονητής του Ατρόμητου, Νταμίρ Κάναντι. Ο Αυστριακός τεχνικός έτρεξε αμέσως προς τον μέρος του διαιτητή Τάσου Παπαπέτρου και άρχισε να διαμαρτύρεται σε πολύ έντονο ύφος. Οι διαμαρτυρίες του Κάναντι είχαν να κάνουν προφανώς με το γεγονός ότι ο Αθηναίος διαιτητής δεν κράτησε επιπλέον καθυστερήσεις.