Ο Απόλλωνας 3-0 τον Ερμή (βίντεο)

Πανηγύρια των παιχτών του Απόλλωνα (AP Photo/Claude Paris)

Ο Απόλλωνας έκανε το καθήκον του στο «Αμμόχωστος» αφού κέρδισε με 3-0 τον Ερμή. Μεγάλη εμφάνιση από τον Βάλε που απέκρουσε πέναλτι και είπε «όχι» στον Ερμή όποτε χρειάστηκε. Σωστή διαχείριση του παιγνιδιού από τον Απόλλωνα που πανηγύρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Στο 6’ ο Ζελάγια, στο 42’ ο Σαρδινέρο και στο 90+3’ ο Καραγιόλ, τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού.

Στο πρώτο μέρος o Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι και με το «καλησπέρα» στην αναμέτρηση κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Στο 6ο λεπτό ο Ζελάγια έκανε το γυριστό σου και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Φιρινίδη. Στο 9ο λεπτό ο Κατσιατή απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα ωστόσο το σουτ του πέρασε πολύ πάνω από την εστία του Βάλε. Στο 34ο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με τον Περέιρα να κάνει το πλασέ, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φιρινίδη. Στο 42ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Σαρδινέρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε σε αμυνόμενο και κατέληξε στα δίχτυα. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι με τον Απόλλωνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τον Απόλλωνα να έχει τον έλεγχο του παιγνιδιού. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 63ο λεπτό με τον Ζελάγια να κάνει την κεφαλιά, ωστόσο ο Φιρινίδης απομάκρυνε με υπερένταση. Στο 80ο λεπτό ο Ερμής λίγο έλειψε να μειώσει στο σκορ. Ο Μαρτίνιουκ προσπάθησε να κρεμάσει τον Βάλε από πολύ μακρινή απόσταση, ωστόσο ο Βάλε απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση. Στο 82ο λεπτό ο Ερμής κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Μαρτίνιουκ από τον Σακέτι, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Ο Βάλε απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Μαρτίνιουκ, ενώ στην επαναφορά από τον Μαύρου απομάκρυνε εκ νέου την μπάλα. Στο 90+3΄ ο Καραγιόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και κάπου εκεί έδωσε τέλος στον αγώνα με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Ψάλτης, Πουτζιουρής, Μαλόν, Κουατσίκα, Μπανούσης, Ενγκάνγκα, Κατσιατής (75’ Ντε Μέλο), Ντέβεσα (55’ Λαγός), Μαρτίνιουκ, Μακρίεφ (67’ Μαύρου).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Φακούντο (77’ Μάγκλιτσα), Σακέτι, Μπρου (71’ Σπόλιαριτς), Σαρντινέρο, Σκέμπρι (65’ Καραγιόλ), Ζελάγια.