Ο Κριστιάνο έκανε τη μεγάλη διαφορά, 3-0 τον ΑΠΟΕΛ

Οι πρωταθλητές Κύπρου θέλουν να εκμεταλλευτούν την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Ρεάλ (AP Photo/Francisco Seco)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 3-0 και ισοβαθμεί στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Τότεναμ η οποία κέρδισε με 3-1 την Ντόρτμουντ. Ο Ρονάλντο πέτυχε δύο τέρματα (12’, 51’), το ένα με πέναλτι, ενώ τέρμα με ψαλιδάκι σημείωσε ο Ράμος (61’).
Η Ρεάλ πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 1-0 με το πρώτο τέρμα του Ρονάλντο μετά από εξαιρετική παράλληλη μπαλιά του Μπέιλ.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου αν και η Ρεάλ είχε την κατοχή της μπάλας δεν δημιούργησε κάποια ουσιαστική ευκαιρία προς την εστία του ΑΠΟΕΛ, με εξαίρεση στο 33’ όταν η προβολή του Ρονάλντο, μετά από σέντρα του Μπέιλ, πέρασε λίγο έξω. Ο Πορτογάλος έπρεπε να υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ ωστόσο στην συγκεκριμένη φάση.

Ο Πορτογάλος ξαναχτύπησε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας με πέναλτι ύστερα από χέρι του Λάγκο, ένα αυστηρό πέναλτι που είδε ο Γάλλος διαιτητής Μπενουά Μπαστιέν, νούμερο 44 για τη Ρεάλ στην διοργάνωση. 108 γκολ πλέον μετράει ο Ρονάλντο σε 145 παιχνίδια στη διοργάνωση, 92 γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ σε 89 αγώνες.

Στο 54’ ο Ρονάλντο έπεσε στην περιοχή ζητώντας πέναλτι σε μία παράβαση που θα μπορούσε να δοθεί, ενώ στο 61’ ο Ράμος έκανε το 3-0 με φοβερό ανάποδο ψαλίδι. Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε την καλύτερη του ευκαιρία στον αγώνα στο 75’ όταν το σουτ του Ντε Καμάργκο στην περιοχή πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Νάβας. Η Ρεάλ είχε στη συνέχεια δύο ορθά ακυρωθέντα γκολ, ένα στο 85’ με τον Ρονάλντο και στο 90’+3 με τον Καρβαχάλ.

Θυμίζουμε πως οι 2 ομάδες συναντήθηκαν στο Μπερναμπέου τον Απρίλιο του 12’ με την Ρεάλ να κερδίζει 5-2.
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο προσπέρασε τον Ραούλ στη λίστα με τις περισσότερες συμμετοχές στο champions league.
O Πορτογάλος έφτασε τις 136 εμφανίσεις στην διοργάνωση αφήνοντας πίσω του τον Ισπανό και άνοιξε την διαφορά από τον Τσάβι που έχει 126. Πάντα πρώτος παραμένει ο Ικερ Κασίγιας που συνεχίζει στην Πόρτο και μετράει 164.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ :Νάβας, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Ρονάντο, Μόντριτς, Μπέιλ (82’ Μαγιοράλ), Μαρσέλο, Κασεμίρο, Ισκο (73’ Σεμπάλος), Κόβατσιτς (25’ Κροος).
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγκο, Ρουέντα, Εμπεσίλιο (73’ Ζαχίντ), Ντε Καμάργκο (83’ Ποτέ), Βινίσιους, Σαλαϊ (60’Φαρίας), Μοράις, Βούρος, Αλωνεύτης, Καρλάο.