Ο Κύργιος νικητής στον «εμφύλιο» με Τσιτσιπά

Ο Νικ Κύργιος νίκησε τον Στέφανο Τσιτσιπά μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο τουρνουά της Ουάσινγκτον.

Ο Νικ Κύργιος ήταν ο νικητής στον ελληνικό «εμφύλιο» με αντίπαλο τον Στέφανο Τσιτσιπά στον ημιτελικό του «Citi Open» της Ουάσινγκτον. Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας επικράτησε με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-7) του Ελληνα πρωταθλητή και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με ανατροπές, πάθος και πολλά νεύρα. Ο Κύργιος πήρε τη νίκη γιατί έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και εκμεταλλεύτηκε το καλό του σερβίς. Από την πλευρά του ο Τσιτσιπάς που έχει ανέβει πλέον στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα απέναντι στον Κύργιο ο οποίος στο δεύτερο σετ δέχθηκε τόσο μεγάλη πίεση που αναγκάστηκε να σπάσει τη ρακέτα του.

Ολα αυτά έγιναν επειδή ο Κύργιος άρχισε με μπρέικ στο δεύτερο σετ, όμως ο Τσιτσιπάς με αντεπίθεση διαρκείας του το «γύρισε» από 2-0 σε 5-2 και πήρε το σετ με 6-3, κάνοντας το 1-1. Στο τρίτο σετ ο Κύργιος προηγήθηκε με 5-1, ωστόσο ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 και να προηγηθεί με 6-5. Στη συνέχεια ο Κύργιος έγραψε το 7-6, το ντέρμπι έγινε 7-7 και ο Κύργιος στο τέλος έφτασε στο 8-7, κράτησε το σερβίς του και προκρίθηκε στον τελικό.

Ο Κύργιος τελείωσε το ματς με 43 winners και 25 αβίαστα λάθη, ενώ ο Τσιτσιπάς είχε 39 winners και μόλις 11 λάθη. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κύργιος έκανε το δικό του σόου στη διάρκεια του αγώνα όταν έδωσε στον Τσιτσιπά ένα ζευγάρι παπούτσια μετά το πρόβλημα που αντιμετώπισε στον προημιτελικό της Παρασκευής κόντρα στον Μπενουά Περ ότι έσπασε το κορδόνι του αριστερού του παπουτσιού. O Κύργιος προκρίθηκε στον 2ο τελικό του για το 2019, μετά από το Abierto Mexicano στο Ακαπούλκο, όπου είχε αναδειχθεί πρωταθλητής τον περασμένο Μάρτιο.

Συνολικά θα αγωνιστεί για 9η φορά σε τελικό και θα διεκδικήσει τον 6ο τίτλο του (5-3), 3ο σε τουρνουά της κατηγορίας ΑΤΡ 500, τη σημαντικότερη που έχει κερδίσει τίτλο. Ο Κύργιος στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος στον άλλο ημιτελικό επικράτησε του Πέτερ Γκιγιόφτσκι με 2-0 σετ (6-2, 6-2).

Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε η Σάκκαρη

Εκτός τελικού σ’ ένα άλλο σημαντικό τουρνουά που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στις ΗΠΑ, αυτό του Σαν Χοσέ στην Καλιφόρνια, έμεινε και η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της απέναντι στην Κινέζα, Σασάι Ζενγκ, αλλά δεν μπόρεσε να τα καταφέρει, εξαντλημένη από την επική προσπάθεια που έκανε στον προημιτελικό απέναντι στη Σβιτολίνα, με αποτέλεσμα να χάσει με 2-0 σετ (6-7, 2-6).

Η Σάκκαρη έδωσε μεγάλη «μάχη» για να πάρει το πρώτο σετ το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες, ενώ στο δεύτερο ηττήθηκε καθαρά καθώς δεν προέβαλε ουσιαστική αντίσταση. Ο αγώνας κράτησε κράτησε 1.55′ με την Σάκκαρη να έχει 8-0 διπλά λάθη, 46-54 κερδισμένους πόντους και 50% έναντι 83 % μπρέικ πόιντ.

Η Κινέζα τενίστρια θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Σαμπαλένκα, η οποία στον άλλο ημιτελικό νίκη 2-0 σετ (6-4, 6-3) την Βέκιτς. Επόμενος σταθμός για τη Μαρία Σάκκαρη είναι το «Rogers Cup» του Τορόντο.