Ο Μπογέ «καθάρισε» 2-1 τον Απόλλωνα

Ο Λούκας Μπογέ με δυο γκολ εκ των οποίων το δεύτερο ήταν καταπληκτικό οδήγησε την ΑΕΚ σε μια αγχώδη επικράτηση (2-1) επί του Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Με κορυφαίο παίκτη τον Λούκας Μπογέ η ΑΕΚ επικράτησε δύσκολα με 2-1 του Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ και ανέκτησε ένα μέρος της χαμένης ψυχολογίας της μετά την συντριβή στο Φάληρο, ενόψει της ρεβάνς της Τρίτης με τον Ατρόμητο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο 23χρονος Αργεντινός βρήκε δυο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα και γλίτωσε από σοβαρούς μπελάδες την «Ενωση» απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» που στάθηκε θαυμάσια και είχε τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι έγινε κάτω από πολύ αντίξοες συνθήκες καθώς ο φυσούσε ισχυρότατος άνεμος στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Μάλιστα περίπου μια ώρα πριν την έναρξή του το ματς ήταν αμφίβολο αν θα μπορούσε να διεξαχθεί λόγω του ανέμου.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ όταν ο Γκάλο βρήκε τον Μάνταλο ο οποίος έκανε το γύρισμα, ο Χουάντερσον απέκρουσε ασθενώς και ο επερχόμενος Μπογέ την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα του Απόλλωνα για το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα του Απόλλωνα για να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ όμως δυσκολεύονταν να φτιάξουν κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για την «Ενωση», δέχτηκε στο 24’ την ισοφάριση. Ο Οικονόμου επιχείρησε ένα αδύναμο γύρισμα προς τον Τσιντώτα, κάτι που το εκμεταλλεύτηκε ο Ελ Χέλβε και αφού αρχικά «τσίμπησε» τη μπάλα στη συνέχεια ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και πλάσαρε στη κενή εστία για το 1-1.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπογέ έκανε από καλή θέση το δεξί βολέ για να φύγει η μπάλα λίγο άουτ. Ο Μπογέ προσπάθησε και στο 40’ να φέρει ξανά σε θέση οδηγού στον αγώνα την «Ενωση» , αλλά το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε πάλι ελάχιστα έξω από την εστία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Ο Μάριος Οικονόμου που διακρίνεται σε μια προσπάθειά του στο ματς με τον Απόλλωνα έκανε το λάθος από το οποίο προήλθε το γκολ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας». (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Τελικά ο Μπογέ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (47’) όταν γύρισε αστραπιαία το σώμα του λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα και πιάνοντας μια «βολίδα» δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χουάντερσον για το 2-1.

Στο 60’ ο Μπογέ έβγαλε σε θέση βολής τον Πόνσε, αλλά ο τελευταίος πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Απόλλωνα. Ενα λεπτό αργότερα ο Λιβάγια έκανε μια θαυμάσια προσπάθεια και «έκοψε» τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι στον Πόνσε, αλλά αυτός έπιασε… αέρα στο σουτ.

Ο Απόλλωνα πήγε να… παγώσει για δεύτερη φορά την «Ενωση» στο 65’, αλλά η σκαστή κεφαλιά που έπιασε ο Βάρκας μετά από σέντρα του Στάθη έφυγε σύριζα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τσιντώτα. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πλησίασε στην ισοφάριση και στο 70’ με τον Ακόστα να πιάνει την κεφαλιά και τον Τσιντώτα να κάνει μια σπουδαία απόκρουση.

Στο 72’ ο Μπογέ θα μπορούσε να τελειώσει οριστικά το ματς για την «Ενωση» όταν βρέθηκε απέναντι από τον Χουάντερσον και σούταρε, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα τον… σταμάτησε. Στο 81’ ο Ριβέρο ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, στέλνοντας εξ’ επαφής τη μπάλα άουτ.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Απόλλωνα «πάλεψαν» όσο μπορούσαν για να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά η άμυνα της ΑΕΚ κράτησε το 2-1.

Ο διαιτητής Φώτης Φωτιάδης έδειξε κίτρινες κάρτες στους: Μπεντινέλι, Λιβάγια, Βάρκας, Χουάντερσον και Τσόσιτς.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Μπακασέτας (46’ Λιβάγια), Μπογέ (83’ Αλεφ), Πόνσε (69’ Αλμπάνης).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χουάντερσον, Οριουέλα, Κοντοές (64’ Ακόστα), Βαφέας, Ναδάλες, Γκίνο (56’ Βάρκας), Ντούρσο, Ρώσση, Στάθης, Μπεντινέλι (80’ Ριβέρο), Ελ-Χελβέ.