Σούπερ Λίγκα: Ο Ντέλετιτς κράτησε… ζωντανό (1-0) τον Αστέρα

Ο Μίλος Ντέλετιτς ήταν ο παίκτης που χάρισε τη σημαντική νίκη στον Αστέρα στο ματς με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Μ΄ένα γκολ του Μίλος Ντέλετιτς πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε νικηφόρα (1-0) από την Μαγνησία στο παιχνίδι του με τον Βόλο και διατήρησε τις ελπίδες του να βρεθεί στα πλέι-οφ.

Οι Αρκάδες ήταν εμφανώς καλύτεροι από τους Βολιώτες και επικράτησαν δίκαια απέναντι σ΄ ένα Βόλο που απογοήτευσε με την εμφάνισή του.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα ανήκει στον Αστέρα μ΄ ένα σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ στο 20’ που εξουδετέρωσε ο Γκαραβέλης.

Οι Αρκάδες που ήταν πιο επιθετικοί πλησίασαν στο γκολ στο 34΄όταν ο Μπαράλες έκανε την σκαστή κεφαλιά για να αποκρουσθεί η μπάλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Βόλου. Στο επόμενο λεπτό ο Αστέρας είχε και νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κρέσπι σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή για να πεταχτεί ο Τσίκα και να σταματήσει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα του Γκαραβέλη. Στο 37’ ο Αστέρας είχε και νέα ευκαιρία με μια κεφαλιά του Σουάρεθ που πέρασε λίγο άουτ.

Ο Βόλος ήταν ανύπαρκτος επιθειτκά στο πρώτο μέρος και το μόνο που παρουσίασε σε αυτό το διάστημα ήταν ένα μακρινό σουτ του Μπαλογιάννη στο 45’ που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Ο Αστέρας συνέχισε και στο δεύτερο μέρος να είναι πιο ζωηρός, αλλά δεν μπορούσε να βρει εύκολα διαδρόμους για την εστία των γηπεδούχων. Στυο 73’ ο Ντέλετιτς έκανε ένα γυριστό σουτ για να μπλοκάρει στην γωνία του ο Γκαραβέλης.

Η ανωτερότητα του Αστέρα καρποφόρησε στο 85’ όταν ο Χουαρέγκι τροφοδότησε τον Ντέλετιτς κι αυτός με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 0-1. Οι Αρκάδες θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το σουτ που έκανε ο Μπαράλες πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Θανάσης Σέζος από το Κιλκίς.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι: Λύρατζης, Ντέλετιτς,. Μαρκ Φερνάντες, Κώτσιρας, Ορτέγκα και Γκουαροτσένα.

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Τσίκα, Δημόπουλος, Λύρατζης (80’ Μπελόκ), Τσαούσης, Κανταμουρό(46’ Τόρες), Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Γέντρισεκ (64’ Ντετάκης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντες (80’ Χουαρέγκι), Ντέλετιτς (90’ Τασουλής), Μπαράλες, Μουνάφο, Κρέσπι (57’ Μπόρχα Φερνάντες).