Ο Παγκύπριος πήρε κι άλλο τουρνουά

Η ομάδα του Παγκυπρίου κατέκτησε το δεύτερο τουρνουά κλειστού ποδοσφαίρου κερδίζοντας δύσκολαστον τελικό την Shanrocks Green με σκορ 7-6. Φωτογραφία: Γκρικ Αμέρικαν.

Ενα ακόμα τουρνουά που διοργάνωσε ο Γκρικ Αμέρικαν κατέκτησε ο Παγκύπριος. Η ομογενειακή ομάδα επικράτησε της NY Shamrocks SC με 7-6 στα παιχνίδια που διεξήχθησαν στο SoFive Brooklyn.

Φωτογραφία: Γκρικ Αμέρικαν.

Από την αρχή ο Παγκύπριος κυριάρχησε στο τουρνουά και έφτασε σε μεγάλες νίκες. Στον τελικό όμως τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα. Μπήκε πολύ δυνατά και μετά το 4-0 ήρθε στο 4-1 λίγο πριν λήξη το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Χρόνης και Ιωσηφίδης ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 6-1. Στην συνέχεια οι της Shamrocks μη έχοντας κάτι να χάσουν βγήκαν στην επίθεση και προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ. Και το πέτυχαν φτάνοντας στο 6-4. Η μείωση του σκορ άγχωσε την ομάδα του Παγκύπριου που σοβαρεύτηκε και έβαλε την μπάλα. Οι δύο αντίπαλοι πέτυχαν από ένα γκολ και έφτασαν στο 7-5, για να διαμορφώσουν οι Shamrocks με τη λήξη του αγώνα το τελικό 7-6, υπέρ των υπερασπιστών του τίτλου, παικτών του Παγκυπρίου.

Επόμενο ραντεβού στα κλειστά γήπεδα στο SoFive Brooklyn στις 24 Φεβρουαρίου. Η πρόσκληση είναι ανοιχτή σε όλους τους ελληνικούς συλλόγους που δεν έχουν συμμετάσχει ακόμα στο τουρνουά μας για να κάνουν την είσοδο.

Οι όμιλοι:
1ος όμιλος: NY Γκρικ Αμέρικαν Metros, Αστέρας NY, NY Γκρικ Αμέρικαν Ανω των 30, Μπόρος, FC Shamrocks Black, SOns of Queens

2ος όμιλος: NY Παγκύπριος, Shanrocks Green, Progressive Youth SC, Πανάθα USA, Albanians United, NY Γκρικ Αμέρικαν