Ο Πανιώνιος… σταμάτησε 1-1 τον Αρη

Ο Χαβιέρ Ματίγια με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ αιφνιδιάζει τον Κότνικ και σημειώνει το γκολ του Αρη στο παιχνίδι του με τον Πανιώνιο στο «Κλεάνθης Βικελίδης». (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Ο Πανιώνιος ανέκοψε το νικηφόρο σερί του Αρη στο πρωτάθλημα, αποσπώντας ισοπαλία (1-1) στο «Κλεάνθης Βιεκλίδης» από τους «κίτρινους». Πάντως ο Αρης έχει γι΄ αυτό το… στραβοπάτημα το ελαφρυντικό ότι αγωνίστηκε από το δέκατο λεπτό της αναμέτρησης με δέκα παίκτες λόγω της αψυχολόγητης ενέργειας του Μπάσα που οδήγησε στην αποβολή του. Παρόλα αυτά ο Αρης ήταν καλύτερος και θα μπορούσε ακόμη και με αριθμητικό μειονέκτημα να πάρει το «τρίποντο».

Ο Αρης προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά πριν «ζεσταθεί» η μηχανή του έμεινε στο 10’ με δέκα παίκτες. Ο Μπάσα έκανε ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Μαξίμοβιτς, πέφτοντας με τις τάπες στο πόδι του μέσου του Πανιωνίου και ο διαιτητής Αριστομένης Κουτσιαύτης του έδειξε σωστά απ’ ευθείας την κόκκινη κάρτα. Ο Μαξίμοβιτς δεν μπόρεσε να συνεχίσει και έδωσε τη θέση του στον Αρτσε.

Ο Αρης πλησίασε στο γκολ στο 30’ μ’ ένα σουτ του Λάρσον που εξουδετέρωσε σωτήρια ο Κότνικ. Στο 36’ ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου απέκρουσε και το σουτ του Ντιγκινί. Ο Πανιώνιος απείλησε για πρώτη φορά στο 42’ με μια βολίδα του Ντουρμισάι που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουέστα.

Ο Αρης άνοιξε το σκορ στο 47’ όταν ο Ματίγια εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια αριστερά και έστειλε τη μπάλα στο απέναντι «παραθυράκι» της εστίας του Κότνικ για το 1-0. Ο Ισπανός μέσος είχε πετύχει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο το νικητήριο γκολ των «κίτρινων» και στο παιχνίδι τους με την Λαμία.

Ο Πανιώνιος ισοφάρισε (1-1) στο 56’ με σουτ του Τσιλούλη μετά από σύγχυση στα καρέ του Αρη. Οι παίκτες του Αρη διαμαρτυρήθηκαν ότι ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι του. Στο 72’ ο Κότνικ απέκρουσε δύσκολα ένα σουτ του Ματίγια, ενώ δυο λεπτά αργότερα ένα αιφνιδιαστικό σουτ του Λάρσον πέρασε λίγο άουτ. Στο 90’ ο Κουέστα εξουδετέρωσε το σουτ του Καμαρά.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Τσιλούλης, Μακρύλλος, Αρτσε, Σταυρόπουλος

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Τζανακάκης, Ρόουζ, Δεληζήσης (68’ Φετφατζίδης), Κόρχουτ, Ματίγια, Μπάσα, Ματέο Γκαρσία (64’ Βέλεθ), Λάρσον, Ντιγκινί, Τόνσο (76’ Μαρτίνες).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Κόσιτς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (14’ Αρτσε), Μακρύλλος, Τσιλούλης (87’ Καμαρά), Σιντί Αλί (80’ Σπιριντόνοβιτς), Ντουρμισάι,