Ο Σωκράτης στέρησε τον θρίαμβο (1-1) του ΑΠΟΕΛ

Δύο γκολ από τον σκόρερ του ΑΠΟΕΛ, Ποτέ (AP Photo/Petros Karadjias)

Eνα εξαιρετικό ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο κυρίως ημίχρονο μπορούσε να πετύχει νίκη – θρίαμβο επί της Ντόρτμουντ, έμεινε όμως στην ισοπαλία. Δυο δοκάρια είχαν οι Γερμανοί, πολλές μεγάλες προϋποθέσεις η ομάδα της Λευκωσίας. Προηγήθηκαν οι πρωταθλητές με τον Ποτέ, απάντησαν με Παπασταθόπουλο οι Γερμανοί.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Γερμανούς στα πρώτα 15 λεπτά να είναι πιεστικοί, να φτιάχνουν κάποιες ευκαιρίες και να κερδίζουν 2-3 κόρνερ. Η καλύτερη τους στιγμή ήταν με τον Γιαρμολένκο ο οποίος σούταρε από καλή θέση απελπιστικά άουτ. Μετά το 15’ ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και στο 16’ είχε την πρώτη του ευκαιρία, όταν από σέντρα του Εμπεσίλιο, ο Ντε Καμάργκο έστειλε την μπάλα έξω. Στο 29’ ο Ντε Καμάργκο τραυματίστηκε σε μία διεκδίκηση που είχε με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο κτύπησε στον ώμο και τον αντικατέστησε ο Ποτέ. Στο 40’ ο Αλωνεύτης από δεξιά έκανε μία επικίνδυνη σέντρα αλλά o Μπούρκι μάζεψε πριν γίνει επικίνδυνος ο Εμπεσίλιο, ενώ στην επόμενη φάση μετά από μια μπαλιά καρέ του ΑΠΟΕΛ, συγκρούστηκαν στον αέρα Ομπαμεγιάνγκ και Βάτερμαν, με τον Ολλανδό κίπερ να τραυματίζεται στον ώμο και να αποχωρεί για να δώσει την θέση του στον Γκουτίνο, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

Μετά από ένα αναγνωριστικό δεκάλεπτο στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να βγει στην επίθεση και αφού είχε 1-2 προϋποθέσεις, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ποτέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το διπλό λάθος του τερματοφύλακα Μπούρκιν, και αφού τον απέφυγε πλάσαρε στην μπάλα στα δίκτυα στο 62’ εν μέσω αποθέωσης από τους 15000 περίπου φίλους των πρωταθλητών. Η απάντηση των Γερμανών ήταν άμεση και στο 66’ ο Παπασταθόπουλος μετά από ολιγωρία της άμυνας με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, με τον Ελληνα κεντρικό αμυντικό να μην πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε. Ακολούθησε ένα σουτ του Ποτέ που απέκρουσε ο Μπούρκιν και στην αντεπίθεση οι Γερμανοί είχαν δοκάρι με τον Κανγκάβα. Το παιγνίδι άνοιξε και ο ΑΠΟΕΛ είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Αλωνεύτη, ο οποίος πέρασε σαν σταματημένο τον Τόλιαν αλλά αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε. Στο 86’ απείλησε η Ντόρτμουντ με τον Πούλισιτς. Στο 91’ ο Ζαχίντ δεν έπιασε καλά το σουτ από εξαιρετική θέση με αποτέλεσμα να χάσει την μεγάλη ευκαιρία για το 2-1. Στο 93’ παραλίγο η Ντορτμουντ να πάρει την νίκη όταν η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ σταμάτησε στο δοκάρι.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν (45’ Γκουντίνιο), Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (72’ Σάλαϊ), Αλωνεύτης, Ζαχίντ, Ντε Καμάργκο (30’ Ποτέ).
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Τοπράκ (59’ Τόλιαν), Μπάρτρα, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ (73’ Φίλιπ), Βάιγκλ, Πούλισιτς, Κανγκάβα, Γιαρμολένκο (82′ Ισακ), Γκέτσε, Ομπαμεγιάνγκ.