Ο Χουράδο έδωσε το πλεονέκτημα (βίντεο)

ΑΕΛ - Απόλωνας. Φωτογραφία από βίντεο.

Στον πρώτο Λεμεσιανό ημιτελικό με φόντο μια θέση στον τελικό του κυπέλλου η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα με «χρυσό» σκόρερ τον Χουράδο, ενώ για τους «κυανόλευκους» ισοφάρισε προσωρινά ο Ψύχας.
Στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης μοναδική καλή στιγμή του αγώνα ήταν ένα σουτ του Ζελάγια το οποίο όμως πέρασε άουτ.

Πέρα από το σουτ του Ζελάγια στην πρώτη πραγματικά καλή στιγμή της αναμέτρησης η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Χουράδο. Ο Αβράαμ κέρδισε φάουλ από τον Σαρδινέρο και στο 40’ ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε το φάουλ με μια εξαιρετική σέντρα και ο Χουράδο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βάλε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο ευκαιρίες για τον Απόλλωνα σε δύο λεπτά. Αρχικά ο Σαρδινέρο από κοντά βρήκε το δοκάρι και η μπάλα μετά κατέληξε στην αγκαλιά του Βοζίνια ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 49’ έγινε το λάθος από την άμυνα της ΑΕΛ. Ο Ζελάγια έγινε κάτοχος της μπάλας και μπήκε και στην περιοχή όμως πριν προλάβει να σουτάρει έκανε φοβερή άμυνα ο Λαφράνς, η μπάλα κατέληξε στον Σκέμπρι που έκανε το σουτ όμως ο Βοζίνια κατάφερε και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 52’ ήταν η σειρά της ΑΕΛ να βρει μια καλή ευκαιρία. Ο Νιλς πήρε την μπάλα στην περιοχή, έκανε και το πλασέ όμως ο Βάλε ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 63’ η ΑΕΛ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Ρομπέρζ έκανε το λάθος, ο Χουράδο έκλεψε μπάλα μπήκε και στην περιοχή όμως το τελείωμα του δεν ήταν ιδανικό.

Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Αβραάμ ο Βάλε έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του όμως κατάφερε και έδιωξε ο Σκέμπρι ενώ στη συνέχεια της φάσης μια κεφαλιά του Γκοντάλ πέρασε μόλις άουτ.
Στο 76’ οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σαρδινέρο έκανε μια εξαιρετική πάσα στον Ψύχα ο οποίος με ένα επίσης εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Βοζίνια και έκανε το 1-1.

Μερικά λεπτά αργότερα, στο 79’ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Αβραάμ από τον Ψύχα, όμως από την επαναληπτική προβολή φαίνεται να έγινε έξω από την περιοχή η παράβαση. Ο Χουράδο ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και έκανε το 2-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (67’ Σελίμοβιτς), Σακέτι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (60’ Ψύχας), Σκέμπρι (85’ Βασιλιάδης), Σαρδινέρο, Ζελάγια.
ΑΕΛ: Βοζίνια, Ντόσα (33’ Γκοντάλ), Α. Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Αβραάμ, Ν. Τεξέιρα, Νταβόρ, Γκαστανιάγα (71’ Φιντέλις), Ντα Σίλβα (62’Αντάμοβιτς), Μακρής, Χουράδο.