Πέρασε στους «16» o Αστέρας NY

Ο Αστέρας Τρίπολης ΝΥ: Ορθιοι από αριστερά: Luniewski, Herrera, Καραμήντζος, Etjen, J. Villacis, T. Πετρίδης, Distasi. Καθήμενοι: M. Villacis, N. Πετρίδης, Λαδάς, Κρεμεζής. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ.

Αγωνιζόμενος με έντεκα… λιοντάρια, ο Αστέρας NY κέρδισε 5-4 στα πέναλτι τους NY Irish εκτός έδρας, παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» του Strumpf Cup.

Η στιγμή της πρόκρισης: O Νίκος Πετρίδης (#9) έχει πετύχει το πέμπτο πέναλτι και συμπαίκτες και προπονητής τρέχουν να πανηγυρίσουν. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 0-0 χωρίς όμως να σημαίνει πως δεν χάθηκαν ευκαιρίες για γκολ και από τις δυο ομάδες. Ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό του αγώνα και μόλις στο 2’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους, όμως η… βολίδα του επανεμφανιζόμενου εξτρέμ Νίκου Πετρίδη βρήκε τη συμβολή των δοκαριών!
Για τη συνέχεια οι αντίπαλοι αντέδρασαν σθεναρά, ισορρόπησαν το παιχνίδι και σε τρεις περιπτώσεις δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ. Κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι… μονομαχίες στο κέντρο έδιναν και έπαιρναν και η ελληνική ομάδα σε αρκετές περιπτώσεις έφτασε στην πηγή και δεν έπινε νερό. Τα σουτ των Πετρίδη (19’), Κρεμεζή (35’) και Mark Villacis (36’) μέσα από την περιοχή δεν βρήκαν στόχο.
Από το χορό του Αστέρα. Για την περσυνή πετυχημένη πορεία του Αστέρα, η επιβράβευση του προπονητή Δημήτρη Καραμπιπέρη από τον πρόεδρο Απόστολο Λαγό και τον πρόεδρο της ΕΠΟ Νέας Υόρκης Κώστα Μάνεση. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες μπήκαν εξίσου δυνατά γνωρίζοντας πως το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Οι NY Irish επέβαλαν το ρυθμό τους και υποχρέωσαν την ελληνική ομάδα να κλειστεί ώστε να διαφυλάξει την εστία της. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να περιοριστεί μόνο σε ξαφνικές αντεπιθέσεις για να απειλήσει τους αντιπάλους. Στο 73’ λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει όμως το σουτ του Λαδά από καλή θέση δεν καρποφόρησε. Στα τελευταία 15 λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά και από τις δύο πτέρυγες για να ανοίξουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Αστέρα. Ομως για μια ακόμη φορά η αμυντική λειτουργία των «Αρκάδων» έδειξε πως μπορεί να κάνει… θαύματα και με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Jonathan Villacis να έχει κατεβάσει τα ρολά. Στο 78’ ο σέντερ φορ των NY Irish βρέθηκε μόνος με τον Villacis ο οποίος και είχε τον τελευταίο λόγο και κράτησε το μηδέν στο αποτέλεσμα. Η αγωνία έφτασε στο κατακόρυφο στο 89’ όταν ο επερχόμενος σέντερ φορ Herrera του Αστέρα δεν κατάφερε να πλασάρει μόνος του τον αντίπαλο τερματοφύλακα!
Ο πρώην προπονητής της ομάδας Δημήτρης Καραμπιπέρης μαζί με τον πρόεδρο της ΕΠΟ Νέας Υόρκης Κώστα Μάνεση επιβραβεύουν τον Γιώργο Αγγελίδη για τη συμμετοχή του στη πορεία της περσυνής χρονιάς. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ

Το ματς έφτασε στα πέναλτι, ο γκολκίπερ του Αστέρα φώναξε «παρών» και με απόκρουση στο τέταρτο κατά σειρά έδωσε τη μισή πρόκριση. Αυτό σε συνδυασμό με τη πλήρη ευστοχία και των πέντε παικτών της ελληνικής ομάδας (Luniewski, Τ. Πετρίδης, Μ. Villacis, Distasi, Ν. Πετρίδης) έδωσε για πρώτη φορά την πρόκριση στον Αστέρα στους «16» του κυπέλλου.
Ο πανευτυχής προπονητής της ομογενειακής ομάδας, Τάσος Σαπουντζής δήλωσε στο τέλος: «Παίξαμε με έναν πάρα πολύ καλό αντίπαλο. Μας πίεσαν ασφυκτικά και ήθελαν τη πρόκριση όσο και εμείς. Οι δικοί μου παίκτες έτρεξαν από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και απέδειξαν πόσο αγαπούν αυτή την ομάδα. Σε όλα τα παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια».
Πλέον το μυαλό όλων στον Αστέρα είναι στο ματς της ερχόμενης Κυριακής, 18 Νοεμβρίου 2018, στο College Point Field στις 7 το βράδυ, για τα ημιτελικά του League Cup με τους Pro-Touch Eagles United.
Οι φίλοι και υποστηρικτές – επιχειρηματίες της ομάδας από αριστερά: Δημήτρης Αγγελίδης, Στιβ Πάππας, Κώστας Ηφαντόπουλος, Γιώργος Καζάντζης και Ντίνος Πιττάς. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ