«Πέταξε» στην δεύτερη θέση ο Ατρόμητος (4-2) τον Αρη

Ο Ευθύμης Κουλούρης έχει στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αρη για το δεύτερο γκολ του Ατρόμητου και πανηγυρίζει μαζί με τον Μπρούνο ενώ οι Σιώπης και Μαβράι παρακολουθούν περίλυποι. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)_

Παραδίδοντας μαθήματα σύγχρονου και απλού ποδοσφαίρου ο Ατρόμητος νίκησε με 4-2 τον Αρη στο Περιστέρι και «σκαρφάλωσε» ξανά στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η επικράτηση της ομάδας του Νταμίρ Κάναντι ήταν δίκαιη απέναντι στους «κίτρινους» που έκαναν μια υποτονική εμφάνιση ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Γιουνές στο 1-0.. Το ματς πήρε συγκλονιστική μορφή στα τελευταία λεπτά με τον Αρη να μειώνει δυο φορές στο ένα γκολ και τους Περιστεριώτες να «απαντούν» άμεσα.

Ο Ατρόμητος πλησίασε πρώτος κοντά στο γκολ στο 11΄όταν ο Μπουσούλατζιτς έκανε τη σέντρα και ο Κουλούρης έπιασε την κοντινή κεφαλιά για να περάσει η μπάλα πάνω από την εστία του Κουέστα.

Τελικά οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ στο 16’. Ο Μπρούνο έβγαλε μια έξοχη πάσα στον Σάκιτς στην πλάτη της άμυνας των «κίτρινων» κι αυτός με κοντινό σουτ νίκησε τον Κουέστα για το 1-0.

Ο Ατρόμητος συνέχισε και μετά το γκολ να ελέγχει το παιχνίδι απέναντι σ’ έναν Αρη που δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να «φτιάξει» ευκαιρίες. Στο 36’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση, αλλά η εκτέλεση του Γιαννούλη έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Κουέστα. Εξι λεπτά αργότερα η μπάλα στρώθηκε στον Κουλούρη που σούταρε από εξαιρετική θέση, ψηλά άουτ.

Στο 53’ ο Κουλούρης βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, αλλά το γυριστό σουτ που έκανε από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο διαιτητής Αριστομένης Κουτσιαύτης έδωσε πέναλτι σε τράβηγμα του Μπουσούλατζις πάνω στον Μαβράι μέσα στην περιοχή. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Γιουνές, αλλά ο Μέγιερι με εξαιρετική εκτίναξη, έδιωξε την μπάλα.

Και σαν να μην έφτανε στους «κίτρινους» ότι έχασαν την μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 59΄ δέχτηκαν και δεύτερο γκολ με σουτ του Κουλούρη μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Γιαννούλη για το 2-0.

Στο 69’ ο Γιαννούλης παρ΄ολίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα σ’ ένα φάουλ του Μπρούνο Γκάμα. Στο 77’ ο Μέγιερι αποσόβησε κι άλλο αυτογκόλ σε κεφαλιά- απόκρουση αυτή την φορά του Ρισβάνη μετά από σέντρα-σουτ του Μενέντεθ.

Στο 81’ ο Κουέστα σταμάτησε σε τετ α τετ τον Μούγιακιτς ενώ στο 89’ ο Αρης μείωσε το σκορ (2-1) με πλασέ του Κωνσταντινίδη μετά από κάθετη πάσα του Ματέο Γκαρσία.

Στο 91’ ο Κουλούρης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κουέστα που είχε βγει πάρα πολύ από την εστία του και έκανε με μακρινό σουτ το 3-1. Ο Αρης «απάντησε» ξανά στο 92’ με σουτ του Διαμαντόπουλου και αφού η μπάλα χτύπησε και στο κεφάλι του Ρισβάνη για το 3-2, για να κάνει το τελικό 4-2 στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ ο Ενσικουλού.

Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι: Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Μπάσα, Σιώπης, Τζανακάκης και Βέλεθ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης (82΄Καρασαλίδης), Νάστος, Μπρούνο (86΄Ενσικουλού), Μάντσον (51’ Μούγιακιτς), Κουλούρης.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μπάσα (75’ Διαμαντόπουλος), Κολάσο (46’ Ματίγια), Γκαρσία, Γκάμα, Τζανακάκης (65’ Κωνσταντινίδης), Μενέντες, Σιώπης, Μαβράϊ, Βελέθ, Γιουνές.