Πήρε αυτό που ήθελε η «Κυρία»

Πανηγύρια των παιχτών της «Κυρίας».

Η Ανόρθωση πήρε το ζητούμενο αφού κέρδισε με 2-0 την Ενωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Μια πολύ σημαντική νίκη για την «Κυρία» αφού ανέβηκε στην 4η θέση με 27 βαθμούς. Στο 2′ ο Κατσαράβα και στο 60′ ο Πράνιτς με εκτέλεση πέναλτι πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση κατάφερε με το «καλησπέρα» να μπει μπροστά στο σκορ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κατσαράβα κατάφερε να στείλει τα δίχτυα με κοντινή προβολή, δίνοντας στην «Κυρία» το προβάδισμα. Στο 12ο λεπτό η Ενωση απείλησε για πρώτη φορά με το πλασέ του Ουντόζι να φεύγει μόλις έξω. Απ’ εκεί και πέρα οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τους χώρους έτσι ώστε να φανούν απειλητικές με την Ανόρθωση να είναι αυτή που απώλεσε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 42ο λεπτό ο Μικελντάτζε έκανε το πλασέ ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν. Ενα λεπτό αργότερα ο Κλέιμαν έκανε το λάθος, ο Μικελντάτζε έκανε το πλασέ προ κενής εστίας, ωστόσο ο Κυριάκου έπεσε με αυτοθυσία και απομάκρυνε την μπάλα.

Στην επανάληψη η «Κυρία» κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ, αφού κέρδισε πέναλτι στο 60ο λεπτό μετά από ανατροπή του Ιωάννου από τον Αμπαρτζουμιάν. Ο Πράνιτς ανέλαβε την εκτέλεση και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 από την άσπρη βούλα. Στο 81ο λεπτό ο Ιωάννου στάθηκε άτυχος αφού το δυνατό σουτ που επιχείρησε, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βάργκιτς, Κοφί, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Κατσαράβα (86′ Κατσαράβα), Μικελτάντζε, Ζοάο Βίκτορ, Λαβόρδε (55′ Κυριάκου), Πράνιτς (74′ Εγγλέζου), Ιωάννου.
ΕΝΩΣΗ: Κλέιμαν, Ριέρα (84′ Κολοκούδιας), Ενόχ (72′ Σιερμπάκοφ), Ζάρατε, Ουντόζι, Αμπαρτζουμιάν (68′ Μουλαζίμης), Ολίβα, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε, Πίττας.