Πήρε «κεφάλι» πρόκρισης ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση (Αρχείο AP Photo/Petros Karadjias)

Προβάδισμα πρόκρισης εξασφάλισε το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με σκορ 2-1 της Δόξας με ανατροπή. Η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι παρουσιάστηκε με δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση, αγνώριστη στο πρώτο μέρος και ανώτερη στην επανάληψη, και κατάφερε να πάρει τη νίκη και το πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς στις 6 Φεβρουαρίου.
Βοήθησαν και οι αλλαγές του Τραμετσάνι στην επανάληψη με τους Νατέλ, Ζαχίντ και Μπάλογκ να αλλάζουν όλη την εικόνα του ΑΠΟΕΛ και να φέρνουν τα κάτω-πάνω.

Στο 60′ ο Νατέλ ισοφάρισε με κοντινό σουτ μετά από ασταθής απόκρουση του Γκρεμσλ, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Μπάλογκ πέτυχε το 2-1 με τον Ούγγρο να πιάνει ένα κεραυνοβόλο σουτ έπειτα από εξαιρετική πάσα τακουνάκι του Αλωνεύτη.
Στο πρώτο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ φάνηκε να επηρεάζεται από τις πολλές αλλαγές στην αρχική εντεκάδα, με την Δόξα να αιφνιδιάζει στο πρώτο 20λεπτο. Στο 12′ πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ του Βούρου, αλλά το τέρμα κακώς δεν μέτρησε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ασαμόα. Η Δόξα πάντως πήρε το προβάδισμα με τον Λουίς Κάρλος στο 20′, σε μια φάση όπου ο σκόρερ φάνηκε να είναι ακάλυπτος σε πρώτο χρόνο.

Το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τέρμα που δέχθηκε, με τους παίκτες του Χατζηλούκα να γίνονται απειλητικοί στις αντεπιθέσεις.

ΑΠΟΕΛ (Τραμετσάνι): Ρομό, Βούρος, Ιωάννου, Γκέντσογλου, Αντωνίου (46′ Ζαχίντ), Καζού, Σόουζα, Αρτυματάς, Εφραίμ, Αλωνεύτης, Ρέζα (54′ Νατέλ).
ΔΟΞΑ (Χατζηλούκας): Λοΐζου (46′ Γκρεμσλ), Περέιρα, Μιτρέα, Αδωνη, Ευσταθίου (56′ Ζατλ), Τίνκου, Ασαμόα, Μπόλιεβιτς, Νελσίνιο, Λουίς Κάρλος, Χατζηβασίλης (77′ Παβλόφ).