Περίπατο με την… Αεροπορία (79-44)

Εύκολο το έργο του Μουράτου και των Νέων της Εθνικής απέναντι στους Σουηδούς (φωτογραφία: Ευρωκίνηση).

Ο Βασίλης Χρηστίδης έκανε πάρτι στη ρακέτα (24π.), η άμυνα βρέθηκε ξανά σε top επίπεδο και η Εθνική Νέων έκανε «περίπατο» και στην 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού U20 της Κρήτης νικώντας πολύ εύκολα τη Σουηδία (79-44). Ούτε η Σκανδιναβική χώρα, λοιπόν, αποδείχθηκε υψηλό εμπόδιο για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Οταν… πάτησαν γκάζι «καθάρισαν» το παιχνίδι κι έφτασαν πολύ εύκολα στο 2/2. Πλέον, ετοιμάζεται για το ματς της 3ης αγωνιστικής με την Γερμανία και είναι δύσκολο να χάσει την 1η θέση που την στέλνει πιθανότατα απέναντι στην Ισλανδία στους «16». Ο συνδυασμός που μπορεί να την αφήσει στην 2η θέση περιλαμβάνει ήττα από την Γερμανία και ταυτόχρονα νίκη της αδύναμης Τσεχίας επί της Σουηδίας.

Οι ψηλοί έδιναν τον «τόνο» για την ελληνική ομάδα στην πρώτη περίοδο, αφού αρχικά ο Καρράς και εν συνεχεία ο Χρηστίδης έγιναν στόχος στην επίθεση και βοήθησαν την Εθνική να προηγηθεί με 11-5. Σε συνδυασμό με την πολύ πιεστική άμυνα, η «γαλανόλευκη» έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (16-9). Με γκολ-φάουλ, ο Χαραλαμπόπουλος διατήρησε την απόσταση σε ανάλογα επίπεδα (23-16, στο 15’), αλλά οι Σουηδοί «έτρεξαν» γρήγορο 0-5 για το 23-21. Οι Ελληνες διεθνείς δεν επηρεάστηκαν, έφεραν ξανά το ματς στα μέτρα τους με τον Καρρά να κυριαρχεί (15π.) και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (34-23).

Η άμυνα της Ελλάδας ήταν πιο… χαλαρή στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Σουηδοί το εκμεταλλεύτηκαν με «μαζεμένα» καλάθια, αλλά η διαφορά παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας (45-34, στο 26’). Με τον Χρηστίδη σε απανωτά «χτυπήματα» και την άμυνα ξανά σε top επίπεδο, η Ελλάδα πάτησε «γκάζι» και… καθάρισε το ματς αφού εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (58-36, στο 30’). Τα πάντα είχαν κριθεί, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπικό χαρακτήρα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 79-44.
Τα δεκάλεπτα: 16-9, 34-23, 58-36, 79-44.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 4 (1 τρ.), Μιλεντίγιεβιτς 2, Κόνιαρης 6 (1), Φλιώνης, Καρράς 15, Σκουλίδας 2, Δίπλαρος 5 (1), Χρηστίδης 24, Χαραλαμπόπουλος 10 (1), Μουράτος 9 (1), Τάταρης 2.
ΣΟΥΗΔΙΑ: Αρβιντσον 10, Χάνσον 5 (1), Λάρσον 5 (1), Σιόλιν, Ισοβιτς, Λεσέσν 4, Μπέρκελουντ, Μπιργκάντερ 13, Απελγκρεν, Μπράντμαρκ 1, Γιόχανσον 6 (1).