Πιέρος και Κάνιας τον έστειλαν στο +7

Ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται στο ΓΣΠ την Τότεναμ για τη 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ (φωτογραφία: Ευρωκίνηση).

Το ΑΠΟΕΛ μέσα από μία «επαγγελματική» εμφάνιση, νίκησε την ΑΕΛ με 2-0 και πήρε την διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα και πάλι στους επτά βαθμούς, δείχνοντας ότι πολύ δύσκολα θα καταφέρει να χάσει το φετινό πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε για το ΑΠΟΕΛ ο Πιέρος Σωτηρίου με πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Κάνιας με γκολ στην αρχή του δευτέρου (47’) διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Από την άλλη η ομάδα του Διονύση Διονυσίου, ήταν ακίνδυνη μουντή και πολλές φορές προβλέψιμη, δεν κατάφερε να απειλήσει σχεδόν καθόλου την εστία του Μπόι Βάτερμαν ο οποίος είχε ένα από τα πιο εύκολα του απογεύματα στο Κυπριακό πρωτάθλημα.

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση το ΑΠΟΕΛ, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, με ξεκάθαρη διάθεση να επιτεθεί και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ προκειμένου να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, ωστόσο δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός στα πρώτα λεπτά. Από την άλλη το συγκρότημα του Διονύση Διονυσίου προσπάθησε να αμυνθεί και να καταστρέψει το παιχνίδι των «πορτοκαλί», κάτι που το έκανε αρκετά καλά εώς ένα σημείο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε από πλευράς ΑΠΟΕΛ στο 13ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αλωνεύτη και κόντρες στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μερκή που από κοντινή απόσταση σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ρομό.

Oσο περνούσε ο χρόνος, το ΑΠΟΕΛ ανέβαζε σταδιακά ρυθμούς προκειμένου να πετύχει ένα γκολ, χάνοντας μάλιστα μερικές πολύ καλές ευκαιρίες. Αρχικά με τον Λάγο στο 23ο λεπτό, όταν το σουτ του δεν βρήκε στόχο και στην συνέχεια με τον Πιέρο στο 32ο λεπτό, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρομό με πλασέ από δύσκολη γωνία, μετά από πάσα του Αλωνεύτη.

Μάλιστα στο 44ο λεπτό, το ΑΠΟΕΛ βρήκε και δεύτερο δοκάρι με τον Στάθη Αλωνεύτη, ύστερα από ωραίο κατέβασμα του Πιέρου με το κεφάλι.

Στο 41ο λεπτό, το ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για πέσιμο του Αλωνεύτη μετά από μαρκάρισμα του Σάσσι.
Από την επαναληπτική προβολή, φαίνεται να υπάρχει επαφή, όμως ο Λούκας Σωτηρίου ήταν κοντά και έδειξε να συνεχιστεί.
Τελικά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45+3), το ΑΠΟΕΛ έλυσε τον γόρδιο δεσμό και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Πιέρο.

Το πέναλτι προήλθε μετά από εναέρια μονομαχία του Πιέρου με τον Κυριάκου, με τον τελευταίο να βρίσκει την μπάλα με το χέρι στην προσπάθεια του να την διώξει και ο Λούκας Σωτηρίου έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Πιέρος ανέλαβε την εκτέλεση και με σουτ στην αντίθετη γωνία νίκησε τον Ρομό και έστειλε το ΑΠΟΕΛ με το υπέρ του σκορ στα αποδυτήρια.

Πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ πέτυχε και 2ο γκολ, με το πρώτο του Κάνιας στο πρωτάθλημα.

Μετά από σέντρα του Μιλάνοφ, ο Κάνιας βρέθηκε σε θέση βολή εντός της μεγάλης περιοχής, έπιασε το γυριστό σουτ και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ρομό, που παρά την προσπάθεια δεν κατάφερε να σταματήσει την πορεία της.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Γιαννιώτας (75’ Βάντερ), Αλωνεύτης (85’ Εμπεσίλιο), Μπερτόλιο (64’ Μπαράλ), Σωτηρίου.
ΑΕΛ: Ρομό, Αϊρόσα, Μιτρέα, Α. Κυριάκου (51’ Πίτι), Φορτούνα, Σοάρες (75’ Ηλία), Λαφράνς, Νικολάου, Σάσι, Μέσκα, Αρουαμπαρένα (65’ Γεωργιάδης).