Πολύ καλό ποδαρικό από τον Κόσμο

Ο Κόσμος Γιουνάιτεντ ντουμπλάρησε τις νίκες του στην Πρώτη Κατηγορία (φωτογραφία: Κόσμος Γιουνάιτεντ).

Το φετινό εγχείρημα των Ακαδημιών ποδοσφαίρου Κόσμος, χωρίς αμφιβολία είναι δύσκολο και πολύ μεγάλο βήμα, που όμως έδειξε στο 4-3 επί της ΝΥ Serbia ότι μπορεί να το σηκώσει. Ο Ανδρέας Τούρος δείχνοντας την τεράστια εμπιστοσύνη που έχει στα «πιτσιρίκια» των Ακαδημιών τους «ανέβασε» την Κόσμος Γιουνάιτεντ από την 3η κατηγορία που στέφθηκε πρωταθλήτρια πέρσι στην 1η κατηγορία, απέναντι σε πολύ μεγάλες, έμπειρες και σκληροτράχηλες ομάδες του χώρου, όπως για παράδειγμα η αντίπαλος της πρεμιέρας, ΝΥ Serbia.

«Κάθε πρεμιέρα και δύσκολη, αλλά η πρώτη μας εμπειρία στην μεγάλη Κατηγορία ήτανε πολύ θετική. Η ομάδα μας έπαιξε πάρα πολύ καλά ασχέτως αν είχε τόσους τραυματισμούς. Ολα τα παιδιά που παίξανε είχαν πολύ καλή απόδοση. Μπήκαν με δύναμη στο γήπεδο και έδειξαν ότι ήθελαν να κερδίσουν το παιχνίδι από την πρώτη στιγμή. Μαζί με τον Κώστα είμαστε πολύ περήφανοι για τα παιδιά και κυρίως έχουμε πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στις δυνατότητές τους. Είμαστε σίγουροι ότι θα πάνε πολύ καλά στη συνέχεια». Αυτά είπε ο έμπειρος τεχνικός και υπεύθυνος των Ακαδημιών Κόσμος που ξεκίνησε τη σεζόν με δύο νίκες τόσο στην 1η κατηγορία όσο και στους αναπληρωματικούς, πάλι με «θύμα» τους Σέρβους (2-1).

Ο Κόσμος μπήκε με ορμή -από την περσινή σεζόν- στο παιχνίδι, πίεσε από το 1ο λεπτό, έχασε 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν σε εκπληκτική μέρα και κατέβασε ρολά. Και επειδή ο άγραφος νόμος τιμωρεί, ο Κόσμος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, ύστερα από λάθος συνεννόηση των αμυντικών του. Οι παίκτες των Τούρου – Τρουλλούρη δεν επηρεάστηκαν ούτε λεπτό από το γκολ. Εβαλαν την μπάλα κάτω και συνέχισαν το επιθετικό τους παιχνίδι. Μάλιστα μέσα σε 4 λεπτά κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια: Ο Νικόλας Τούρος πίεσε και κέρδισε την μπάλα από τους αντίπαλους αμυντικούς, με μία κίνησή του «άδειασε» όλη την άμυνα των Σέρβων, την κατάλληλη στιγμή έδωσε πάσα στον Ζούραμπεκ που τελείωσε τη φάση πολύ εύκολα και με φανταστικό τρόπο.

Οι παίκτες του Κόσμου πήραν τα πάνω τους και λίγο αργότερα ο Λόρενς έκανε το 2-1 με σουτ και μετά από πάσα του Ζούραμπεκ που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του. Ο Ζούραμπεκ ξεκίνησε «καυτός» και έτσι συνέχισε πετυχαίνοντας το 3-1: Ο Γιάννης Λαμπαδάριος με δύναμη και πολύ καλό άλμα κέρδισε κεφαλιά από τα σέντερ-μπακ στο κέντρο του γηπέδου και πάσαρε την μπάλα από πάνω τους, στον Ζούραμπεκ που… πλάσαρε τον τερματοφύλακα από τα 35 μέτρα. Οι Σέρβοι μη έχοντας να χάσουν τίποτα βγήκαν μαζικά στην επίθεση και μείωσαν σε 3-2 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κόσμο να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση. Στο 70ο λεπτό οι Σέρβοι εκμεταλλευόμενοι το σκληρό τους παιχνίδι και την εμπειρία τους στην κατηγορία έφτασαν στο 3-3. Μία ισοφάριση που πείσμωσε τους παίκτες του Κόσμου. Ανασυντάχθηκαν και ξεκίνησαν να παίζουν όπως ξέρουν αυτοί. Νικόλας Τούρος Ζούραμπεκ, Λόρενς, Γιάννης Λαμπάδαριος και Γιάννης Τρουλλούρης συνέθεσαν μία πεντάδα «φωτιά». Εκαναν ό,τι ήθελαν από τη μέση και μπροστά, ενώ στην άμυνα οι Γιάννης Θεοτοκάς, Παύλος, Στεφάν Γιωργίλλης και Γκούλιπ «έδεσαν» και δημιούργησαν ένα απροσπέλαστο τείχος. Αποτέλεσμα αυτού στο 75’ ο Λόρενς έδωσε διαγώνια μπαλιά στον ταχύτατο Νικόλα Τούρο που πρόλαβε και τον τερματοφύλακα και με διαγώνιο σουτ – βολέ «κάρφωσε» την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 4-3 για την ομάδα του Κόσμου. Οι αλλαγές των Σέρβων έκανε την ομάδα τους πολύ γρήγορη αλλά στην ελληνική άμυνα δέσποζε η παρουσία του γερόλυκου προπονητή Κώστας Τρουλλούρη που μπήκε για να βοηθήσει την άμυνα και να καλύψει κενά από τους τραυματισμούς.

Η νίκη ήρθε δίκαια για τον Κόσμο που για έναν ακόμα αγώνα «κέρδισε» παίκτες. Και συγκεκριμένα τους… 16άρηδες Βασίλη Μάστορα και Mark που έκαναν πολύ καλό, μεστό και ώριμο παιχνίδι. Ολη η ομάδα του Κόσμου έπαιξε πολύ καλά και δεν υστέρησε κανείς. Ελάχιστα καλύτεροι οι Γιάννης Θεοτοκάς, Νικόλας Τούρος, Γιάννης Λαμπαδάριος και φυσικά ο «κίλερ» της αγωνιστικής, Ζούραμπεκ.
ΚΟΣΜΟΣ (Κώστας Τρουλλούρης, Ανδρέας Τούρος): Αγγελίδης (Μάρλον), Γεωργίλλης, Θεοτοκάς, Γκούλιπ (Τρουλλούρης Κώστας), Παύλος (Μαρκ), Bryan (Μάστορας), Λόρενς, Νικόλας Τούρος, Γιάννης Λαμπαδάριος, Γιάννης Τρουλλούρης (Juan Carlos), Ζούραμπεκ.