Πρεμιέρα… όνειρο για Ρωσία (5-0) την Σαουδική Αραβία

Οι παίκτες της Ρωσικής ομάδας πανηγυρίζουν την ευρεία νίκη τους (5-0) επί της Σαουδικής Αραβίας στην πρεμιέρα του Μουντιάλ.

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ που γίνεται στο «σπίτι» της η Ρωσία, συντρίβοντας την Πέμπτη (14/6) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης με 5-0 τη Σαουδική Αραβία στο κατάμεστο στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας. Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τους Σαουδάραβες.

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 12’ άνοιξαν το σκορ (1-0) όταν ο Γκολόβιν έκανε τη σέντρα και ο Γκαζίνσκι έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα των Σαουδαράβων, σημειώνοντας το πρώτο γκολ του φετινού Μουντιάλ.

Στο 24’ οι Ρώσοι έχασαν το μεγάλο τους αστέρι, Τζαγκόεφ που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε, όμως αυτό δεν τους εμπόδισε 19 λεπτά αργότερα (43’) να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ. Μάλιστα σκόρερ ήταν ο παίκτης που μπήκε στην θέση του Τζαγκόεφ, ο Τσερίσεφ ο οποίος «άδειασε» με εξαιρετικές προσποιήσεις δυο Σαουδάραβες μέσα στην μεγάλη τους περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (56’) η Σαουδική Αραβία θα μπορούσε να μειώσει το σκορ, αλλά ο Αλ-Σαχλάουι δεν πρόλαβε να σπρώξει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα του Ακινφέεφ.

Τελικά στο 71’ η Ρωσία έκανε το 3-0 με κεφαλιά του Τζούμπα μετά από σέντρα που «έβγαλε» όπως και στο πρώτο γκολ ο Γκόλοβιν. Ο θρίαμβος των Ρώσων ολοκληρώθηκε με δυο γκολ στις καθυστερήσεις τους αγώνα. Στο 91’ ο Τσερίσεφ έκανε με «κεραυνό» έξω από την μεγάλη περιοχή το 4-0 ενώ στο 93’ ο Γκολόβιν με έξοχο χτύπημα φάουλ, έγραψε το 5-0.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Αργεντινός, Νέστο Πιτάνα.

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεφ, Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόφ, Ζομπνίν, Γκαζίνσκι, Γκολόβιν, Σαμέντοφ (64’ Κουζιάεφ), Τζαγκόεφ (24’ Τσερίσεφ) , Σμόλοφ (70’ Τζούμπα).

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλ-Μαγιούφ, Αλ-Μπρεΐκ, Οσ. Χαουσαουί, Ομ. Χαουσαουί, Αλ-Σαρανί, Οταΐφ (64’ Φαχάντ), Αλ-Νταουσαρί, Αλ-Φαράζ, Αλ-Τζασάμ, Αλ-Σερί (73’ Αλ- Καϊμπρί), Αλ-Σαχλάουι (84’ Ασίρι).