Προελαύνει στους «8» η Ρωσία απέκλεισε στα πέναλτι (4-3) τους Ισπανούς

Ο Ιγκόρ Ακινφέεφ μόλις έχει αποκρούσει το πέναλτι του Ασπας, δίνοντας την πρόκριση στην Ρωσία στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου σε βάρος της Ισπανίας και «πνίγεται» στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Η Ρωσία κατάφερε μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που έγινε στο κατάμεστο «Λουζνίκι» της Μόσχας να νικήσει με 4-3 στα πέναλτι την Ισπανία και να προκριθεί στα προημιτελικά του Μουντιάλ. Η κανονική διάρκεια, αλλά και η παράταση έληξαν 1-1, με τους «οικοδεσπότες» να έχουν ως ήρωα τον Ακινφέεφ που απέκρουσε δυο πέναλτι.

Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ στο 11’. Ο Ασένσιο εκτέλεσε ένα φουλ από πλάγια δεξιά θέση, στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, για να χτυπήσει αυτή στην γάμπα που Ιγκνασέβιτς την στιγμή που μονομαχούσε με την Σέρχιο Ράμος και να καταλήξει στα δίχτυα του Ακινφέεφ για το 1-0.

Οι Ρώσοι αντέδρασαν και αφού είχαν στο 36’ ένα σουτ του Γκολόβιν που πέρασε ελάχιστα άουτ, κέρδισαν τέσσερα λεπτά αργότερα πέναλτι όταν μετά από κόρνερ του Σαμέντοφ και κεφαλιά του Τζιούμπα η μπάλα χτύπησε στο υψωμένο χέρι του Πικέ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζιούμπα και «σημαδεύοντας» σωστά έγραψε στο 41’ το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος οι «φούριας ρόχας» είχαν την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, απέναντι στους Ρώσους που αμύνονταν μαζικά. Στο 85’ η Ισπανία πλησίασε στο γκολ, αλλά ο Ακινφέεφ με εκπληκτικές επεμβάσεις σταμάτησε τα διαδοχικά σουτ των Ινιέστα και Ασπας και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση., όπου επίσης δεν άλλαξε το σκορ.

Η διαδικασία των πέναλτι: Ινιέστα: 1-0, Σμολόφ: 1-1, Πικέ: 2-1, Ιγκνασέβιτς: 2-2, Κόκε: αποκρούει ο Ακινφέεφ, Γκολόβιν: 3-2, Ράμος: 3-3, Τσερίσεφ 4-3, Ασπας: αποκρούει ο Ακινφέεφ.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Νάτσο (70’ Καρβαχάλ), Ράμος, Πικέ, Αλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Σίλβα (67’ Ινιέστα), Ισκο, Ασένσιο (104΄Ροντρίγκο), Κόστα (80΄Ασπας).

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεφ, Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Κουζιάεφ (98’ Ερόκιν), Ζόμπνιν, Κουντριασόφ, Γκολόβιν, Ζιρκόφ (46’ Γκράνατ), Σαμέντοφ ( 61’ Τσερίσεφ), Τζιούμπα (65’ Σμολόφ ).