Πρωταθλητής ο ΑΠΟΕΛ

(Φωτογραφία: Πέτρος Καραντζιάς).

Απίστευτη νίκη τίτλου για το ΑΠΟΕΛ με 3-0 απέναντι στον Απόλλωνα στο ΓΣΠ, που σε συνδυασμό με τις απώλειες της ΑΕΚ δίνουν τον 7ο συνεχόμενο τίτλο στους «γαλαζοκίτρινους»!
Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, μπήκε δυνατά, πέτυχε ένα γκολ, ήρθε η κόκκινη του Απόλλωνα και το 2-0 και κάπου εκεί τέλειωσαν όλα.

Ο Ντε Βινσέντι έκανε το 1-0 στο 14ο λεπτό, ενώ στο 36’ ο Μοράις έκανε το 2-0. Στο 34’ ο Ρομπέρζ είδε 2η κίτρινη κάρτα και πέρασε εκτός. Ο Ιωάννου με γκολάρα έκανε το 3-0 στο 44ο λεπτό.
Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και νωρίς πήρε το προβάδισμα. Στο 14ο λεπτό ο Τάμαρι μπήκε στην περιοχή μετά από τρελή κούρσα από δεξιά και αφού πέρασε 2 αμυντικούς, έδωσε στον Ντε Βινσέντι που από κοντά έκανε το 1-0!
Στο 34ο λεπτό ο Απόλλωνας έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Ρομπέρζ, ενώ 2 λεπτά μετά ο Μοράις έκανε το 2-0. Εγινε εκτέλεση φάουλ του Τάμαρι και ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ έκανε από κοντά το 2-0 αφού η μπάλα κτύπησε πρώτα στο δοκάρι.

Στο 39’ και στο 41’ το ΑΠΟΕΛ έχασε νέες ευκαιρίες με Σόουζα και Ντε Βινσέντι αντίστοιχα.
Το ΑΠΟΕΛ έκανε το 3-0 με απίστευτη γκολάρα του Ιωάννου με μακρινό σουτ από απόσταση!
Στο 52ο λεπτό ο Γιάκολις έφυγε μπροστά και με σουτ σημάδεψε το δοκάρι με την μπάλα να φεύγει έξω. Στο 64ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι είχε νέο δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ, ενώ λίγο μετά ο Σελίμοβιτς σταμάτησε σουτ του Μπέζιακ με τον Βάλε εξουδετερωμένο.

Στο 74ο λεπτό ο Μάρκοβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ αλλά ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Ο Ντε Βινσέντι στο 76’ έκανε νέο σουτ με τον Βάλε να αποκρούει σε κόρνερ.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Γιάκολις, Μοράις (85’ Αρτυματάς), Φακινέτι, Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (81’ Βιντιγκάλ), Νατέλ (63’ Μπέζιακ).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Γιούστε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Σακέτι (46’ Μπρου), Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο, Περέιρα (65’ Ψύχας), Παπουλής (46’ Σελίμοβιτς), Ζελάγια.