Πρόκριση ΑΠΟΕΛ σε ματς – θρίλερ

Ο ΑΠΟΕΛ (Αρχείο AP Photo/Petros Karadjias)

Σε ένα συγκλονιστικό παιγνίδι στην «Αρένα», ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ εξήλθαν ισόπαλες στο 3-3 με την ομάδα της Λευκωσίας να πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola. Για την ομάδα της Λάρνακας σκόραραν οι Γιάννου, Φλοριάν και Καταλά ενώ για το ΑΠΟΕΛ σκόραραν οι Βιντιγκάλ, Νατέλ και Εφραίμ.
Στο πρώτο μέρος έγινε ένα εκπληκτικό από πλευράς θεάματος παιγνίδι, με αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς. Στο 8ο λεπτό ο Μπάλογκ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αφού το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή έφυγε πάνω από την εστία του Τόνιο. Στο 18ο λεπτό η ΑΕΚ «απάντησε» στις ευκαιρίες με το σουτ του Χέφελ να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ρομό. Στο 22ο λεπτό η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Χέφελ έκανε την μπαλιά, ο Καταλά κατέβασε με κεφαλιά και ο Γιάννου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα της Λάρνακας. Στο 28ο λεπτό η ΑΕΚ απώλεσε νέα ευκαιρία, αφού το σουτ του Ακίνο πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Ρομό. Εκεί που η ΑΕΚ έδειχνε να ελέγχει το παιγνίδι, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Βιντιγκάλ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ιγκορ στο 37ο λεπτό, έφυγε μόνος απέναντι στον Τόνιο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι και απείλησε από νωρίς την εστία του Τόνιο. Στο 52ο λεπτό, ο Ζαχίντ έκανε την μπαλιά μέσα στην περιοχή, ο Σόουζα έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά ωστόσο έστειλε την μπάλα έξω. Στο 64ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ιγκορ από τον Φακινέτι, με τον Φλοριάν να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Στο 88ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Μερκή από τον Καταλά και ο Νατέλ έκανε το 2-2 δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.
ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Λαρένα, Σάστρε, Χέφελ, Ιγκόρ, Τέτε (61’ Φλοριάν), Ακίνο (82’ Τζέφρεν), Γιάννου.
ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φακινέττι, Σόουζα, Ζαχίντ (73’ Μπέζιακ), Μοράις (88’ Εφραίμ), Νατέλ, Βιντιγκάλ, Μπάλογκ (81’ Αλ Τάμαρι).