Πρόκριση θρίλερ για Απόλλωνα στην παράταση και με απώλειες (3-1)

Ο σκόρερ του πρώτου γκολ του Απόλλωνα Εμίλιο Σελάγια έχει ανοίξει το σκορ στο παιχνίδι του ΓΣΠ και πανηγυρίζει με τον συμπαίχτη του Αντριάν Σαντινέρο. (AP Photo/Petros Karadjias).

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. Σε ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Απόλλωνας έκαμψε την αντίσταση της Σάμροκ Ρόβερς με 3-1 στο ΓΣΠ και θα αντιμετωπίσει την Αούστρια Βιέννης στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο αγώνας τα είχε όλα! Τέσσερα γκολ (18’ Σελάγια, 64’ Σάλαϊ, 102’ Σαρδινέρο / 69’ Γκριν), δύο αποβολές (67’ Παπουλής / 94’ Γκρέις), καρδιοχτύπια και… πρόκριση στην παράταση για τον Απόλλωνα.

Οι κυανόλευκοι, μπορεί να προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, ωστόσο θα αντιμετωπίσουν την Αούστρια Βιέννης με τεράστιες απώλειες, καθώς οι Σατσέτι (αποβλήθηκε στον πρώτο αγώνα), Σελάγια (συμπλήρωσε κάρτες, θα αγωνιστεί στον δεύτερο αγώνα) και Παπουλής (αποβλήθηκε στον σημερινό αγώνα) δεν θα αγωνιστούν στους αγώνες με την Αούστρια Βιέννης.

Σούπερ οι Γιαννιώτας – Πέδρο

Με όπλο την δεξιά πλευρά και τους Γιαννιώτα και Πέδρο σε μεγάλα… κέφια, ο Απόλλωνας έκανε ότι ήθελε την Σάμροκ στο πρώτο ημίχρονο. Είχαν 6 τελικές σε αυτό το διάστημα οι κυανόλευκοι (οι πέντε εντός στόχου) έναντι καμίας που είχαν οι Ιρλανδοί.  Οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή μετουσίωσαν την υπεροχή τους στο 18’, καθώς ο Γιαννιώτας σέρβιρε εκπληκτικά στον Σελάγια και ο τελευταίος με κεφαλιά «κάρφωσε» τον Μάνους (1-0) και έδωσε στην ομάδα του σκορ πρόκρισης.

Όμως ο Απόλλωνας δεν σταμάτησε εκεί και προσπάθησε να σκοράρει κι άλλο γκολ αλλά οι προσπάθειες του έπεφταν συνεχώς στον εκπληκτικό τερματοφύλακα της Σάμροκ, Άλαν Μάνους. Ο Καναδός κίπερ ήταν εντυπωσιακός και κατέγραψε τουλάχιστον δύο εκπληκτικές αποκρούσεις (36’ Γιαννιώτας, 42’ Μάρκοβιτς) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Μέσα σε ένα τρίλεπτο το κατέστρεψε…

Στην επανάληψη, η Σάμροκ μπήκε πολύ δυνατά αλλά ο Απόλλωνας αντέδρασε και μάλιστα ήταν αυτός που σκόραρε, καθώς ο Σάλαϊ (μπήκε στο 58’ στην θέση του Εμπιντά), έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίκτυα του Μάνους με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή των μαυροπράσινων. Εκεί όμως που όλα έδειχναν πως ο Απόλλωνας θα περνούσε στην επόμενη φάση, αφού έλεγχε τον αγώνα, ήρθε ένα εφιαλτικό δίλεπτο να καταστρέψει ό,τι προηγήθηκε.

Αρχικά, ο Παπουλής σε αψιμαχία που είχε με τον Καβανάχ (έσπρωξε και πήρε από τον λαιμό τον ποδοσφαιριστή των Ιρλαδών), δέχθηκε την κόκκινη κάρτα (67’). Στην συνέχεια και στο επόμενο τρίλεπτο, ο Γκριν με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα αριστερό παραθυράκι της εστίας του Μολ (69’, 2-1).

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας προσπάθησε να ισορροπήσει τον αγώνα και να απειλήσει την Σάμροκ, ωστόσο δεν το κατάφερε και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Μάλιστα, στο 90’ ο Πίττας είχε τεράστια ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο δεν έκανε καλό κοντρόλ και μάζεψε ο Καναδός κίπερ.

Με δέκα και η Σάμροκ

Το ξεκίνημα της παράτασης ήταν αρκετά θετικό για τον Απόλλωνα, καθώς μία καλή κίνηση του Σαρδινέρδο κέρδισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκρέις (94’) και έτσι οι δύο ομάδες συνέχισαν με δέκα ποδοσφαιριστές.

Αυτή η εξέλιξη, έδωσε «φτερά» στους ποδοσφαιριστές του Αυγουστή. Μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 102’ ο Σελάγια με εκπληκτική έμπνευση βρήκε τον Σαρδινέρο, ο οποίος από πλάγια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μάνους (3-1) και έβαλε ξανά τον Απόλλωνα σε τροχιά πρόκρισης.

Θρίλερ, Μολ και πρόκριση!

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ήταν ένα πραγματικό θρίλερ για τους ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή. Η Σάμροκ πίεσε τους κυανόλευκους έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο ο Μολ ήταν σταθερός, έδωσε λύσεις εκεί που χρειάστηκε και έστειλε τον Απόλλωνα στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί που περιμένει η Αούστρια Βιέννης!

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο, Αγκίρε, Γιούστε, Χ. Κυριάκου (105′ Περέιρα), Εμπιντά (58′ Σάλαϊ), Μάρκοβιτς, Παπουλής, Γκακπέ (78′ Σαρδινέρο), Γιαννιώτας (90′ Πίττας), Σελάγια.

Σάμροκ (Στέφεν Μπράντλεϊ): Μανούς, Μπόιλ, Λόπες, Γκρέις, Μπολγκέρ (105′ Ολούβα), Φιν (86′ Καρ), Γκριν, Μακένεφ (75′ Ονίλ), Κάβαναχ, Ομπράιεν (83′ Γουάτς), Μπίρνε.

Σκόρερ: 18′ Σελάγια, 64′ Σάλαϊ, 102′ Σαρδινέρο / 69′ Γκριν

Κίτρινες: Χ. Κυριάκου, Εμπιντά, Σελάγια, Γιαννιώτας, Σαρδινέρο / Μπόιλ, Γκρέις

Αποβολές:  67′ Παπουλής, 94′ Γκρέις

Διαιτητής:Μικαέλ Τίγκαρντ.