Πρόκριση της Πάφου με θριαμβευτικό 4-1 (βίντεο)

Ο Λουλίνια κάνει το 3-1 για την Πάφο. Φωτογραφία από βίντεο.

Η Πάφος πήρε το ζητούμενο κόντρα στον Αρη, αφού κέρδισε με 4-1 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola.
Στο πρώτο μέρος, η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, επέβαλε τον ρυθμό της, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Σπόλιαριτς. Στο πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, η Πάφος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 21ο λεπτό, ο Νέμετς εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Λουλίνια και με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 31ο λεπτό ο Αρης έφερε το ματς στα ίσα, στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία στο παιγνίδι. Ο Ορτέγκα έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Χατζηπασχάλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά.

Στην επανάληψη η Πάφος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα αρκετά νωρίς αφού στο 47ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από κράτημα του Μαμμίδη στον Μπάνγκαρτ, με τον Νέμετς να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Στο 57ο λεπτό ο Μαραγκουδάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Στην εξέλιξη της φάσης η Πάφος πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Λουλίνια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ. Στο 90ο λεπτό ο Ράσιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ και κάπου εκεί το παιγνίδι τελείωσε με την ομάδα της Πάφου να πανηγυρίζει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola.

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Καρώ, Σιρόκ, Λουλίνια (69΄ Ράσιτς), Ζάντερ, Κουλς (77΄ Ζίβουλιτς), Φολπρεχτ, Μπανγκαρντ, Ανγκούλο (85΄ Λελιούκιν), Νέμετς, Ρακέλς.
ΑΡΗΣ: Σπόλιαριτς, Ορτέγκα, Αγγελόπουλος, Μαλεκκίδης, Παπαστεριανός, Κυριάκου, Πεχλιβάνης, Μαμμίδης, Χατζηπασχάλης (79΄ Παναγή), Κορρέα (62’ Κύπρου), Τόρες (55’ Μαραγκουδάκης).