Πρόκριση του Αστέρα στα πέναλτι

Ο Αστέρας Τρίπολης ΝΥ με τους: Villacis J., Weinstein, Laniado, Καραμήντζος, Κυδονιέφς, Luniewski, Κρεμεζής, Πετρίδης Τ., Villacis M., Calle Cruz, Λαδάς, Nako, Tarko, Distasi, Μπουζούκος, Ορφανός και ο Γκρικ Αμέρικαν Μetro με τους: Τσουκάλας, Αντικειμενάκης, Αλυσανδράτος, Αντωνιάδης, Αθανασιάδης, Bernal, Μπούκλης, Ιακώβου, Khelaifi, Κιουρκενίδης, Κοσμετάτος, Marquez, Marrone, Matozzo, Μιχαήλ, Μιλτιάδους. Ολοι μαζί πριν και μετά το παιχνίδι προσφέροντας πολύ όμορφες στιγμές για την Ομογένεια. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ.

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς για γερά νεύρα, ο ψυχωμένος Αστέρας απέκλεισε εντός έδρας την νεοσύστατη ομάδα NY Greek Americans METRO με 4-3 στα πέναλτι και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού Strumpf Cup του State Cup.
Ποιός θα το περίμενε να βρεθούν αντίπαλοι οι δύο φίλοι και προπονητές των ομάδων Τάσος Σαπουντζής και Φώτης Μπουκλής σε επίσημο αγώνα, όταν ήταν συνεργάτες στα πέτρινα χρόνια στη ομάδα της Δόξας ΝΥ. Τη Κυριακή και οι δύο τους για μια ακόμα φορά έδειξαν τι έργο προσφέρουν στο ομογενειακό ποδόσφαιρο
Η κανονική διάρκεια της ελληνικής αναμέτρησης ήταν συναρπαστική και έληξε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα με σκοπό να αιφνιδιάσουν και πήραν τη πρωτοβουλία των κινήσεων. Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και στο 11’ έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ο Tarko τροφοδότησε τον Μπουζούκο μέσα στη περιοχή. Ο διαιτητής ανέχτηκε το σκληρό μαρκάρισμα πάνω στο Μπουζούκο και δεν έδειξε το σημείο του πέναλτι. Στο 25’ και πάλι ο Tarko έβγαλε αυτή τη φορά τον αρχηγό Κρεμεζή τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος αστόχησε.
Η μπάλα όμως τιμωρεί και στο επόμενο λεπτό με πολύ ωραία ενέργεια του Κοσμετάτου βρήκε τον Μιχαήλ ο οποίος με ξαφνικό σουτ βολίδα από το ύψος της περιοχής αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Αστέρα και έγραψε το 0-1!

Οι πανηγυρισμοί μετά τη πρόκριση. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ.

Υστερα από αυτή τη ψυχρολουσία οι «Αρκάδες» δεν άργησαν να συνέλθουν και στο 31’ με επέλαση του ασταμάτητου και πυρηνοκίνητου Calle Cruz από τον άξονα βρήκε τον καραδοκούντα Ορφανό και με σουτ – φαρμάκι έφερε το ματς στα ίσα 1-1. Στο 33’ ο Τάσος Πετρίδης αστόχησε από ευνοϊκή θέση για να διπλασιάσει τα τέρματα.
Με ξαφνικές αντεπιθέσεις οι παίκτες του Greek American ήταν συνεχώς επικίνδυνοι και στο 37’ έφτασαν κοντά στο γκολ όταν σε φάουλ του Αντωνιάδη βρήκε σε ευνοϊκή θέση τον Μιχαήλ ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει στα δίχτυα.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους βρήκε και πάλι τους φιλοξενούμενους στο προσκήνιο και στο 53’ απείλησαν με τον Matozzo με ωραίο σουτ έξω από τη περιοχή μόλις άουτ.
Στη συνέχεια και για το επόμενο 15λεπτο ο Αστέρας πίεσε ασφυκτικά για το γκολ. Στο 54’ ο διαιτητής και πάλι δεν έδειξε την άσπρη βούλα όταν ο Κρεμεζής μπήκε μόνος του από αριστερά στη μεγάλη περιοχή και ανετράπη. Στο 59’ πλασέ του Κρεμεζή από κοντά, ο τερματοφύλακας απέκρουσε μέσα από τη γραμμή! Στο 62’ φοβερή απόκρουση του Τσουκάλα σε κόρνερ ύστερα από ωραίο πλάγιο σουτ του Ορφανού. Στο αμέσως επόμενο λεπτό σουτ του Tarko στο δεξιό κάθετο δοκάρι ενώ στο 66’ ο «γάτος» Τσουκάλας πάλι είπε όχι σε σουτ βολίδα του Tarko.
Από κει και μετά το παιχνίδι άνοιξε, με τις δύο ομάδες να θέλουν να διεκδικήσουν όπως όπως το νικητήριο γκολ. Ετσι προς στο τέλος ο Greek American απείλησε σοβαρά με το Αθανασιάδη στο 82’ που δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 83’ ακυρώθηκε γκολ του Μπουζούκου από θέση οφσάιντ.

Ο τερματοφύλακας του Αστέρα Jonathan Villacis για άλλη μια φορά κατέβασε τα ρολά. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ.

Ο θεσμός του State Cup δεν προβλέπει παράταση μετά από ένα ισόπαλο αποτέλεσμα. Ετσι το ματς πήγε στα πέναλτι για το ποιος θα προκριθεί για την επόμενη φάση.
Για τον Αστέρα σκόραραν από τα έντεκα μέτρα Villacis Mark, Πετρίδης Τάσος, Luniewski, ενώ Nacko και Λαδάς δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον πολύ καλό τερματοφύλακα Τσουκάλα. Ο πρωταγωνιστής Tarko έβαλε το κερασάκι στη τούρτα και σφράγισε τη πρόκριση των «Αρκάδων».
Για τον Greek American Metro που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις βρήκαν δίχτυα οι Matozzo, Khelaifi, και Αντωνιάδης, δεν πέτυχε το στόχο ο Αθανασιάδης, ενώ για μία ακόμα φορά ο μικρός και ταλαντούχος τερματοφύλακας του Αστέρα Villacis Jonathan με δυο αποκρούσεις έβαλε και αυτός τη σφραγίδα του για τη πρόκριση.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΝΥ: Villacis J., Weinstein, Laniado, Καραμήντζος, Κυδονιέφς, Luniewski, Κρεμεζής, Πετρίδης Τ., Villacis M., Calle Cruz, Λαδάς, Nako, Tarko, Distasi, Μπουζούκος, Ορφανός.
ΓΚΡΙΚ ΑΜΕΡΙΚΑ METRO: Τσουκάλας, Αντικειμενάκης, Αλυσανδράτος, Αντωνιάδης, Αθανασιάδης, Bernal, Μπούκλης, Ιακώβου, Khelaifi, Κιουρκενίδης, Κοσμετάτος, Marquez, Marrone, Matozzo, Μιχαήλ, Μιλτιάδους.