Πρώτη με τριάρα (3-0) η Σουηδία

Ο Αουγκούστινσον στέλνει με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή τη μπάλα στα δίχτυα του Μεξικού, ανοίγοντας τον δρόμο για την επικράτηση της Σουηδίας που σήμανε και την πρόκρισή της στους «16» του Μουντιάλ.

Με το… σπαθί της στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας προκρίθηκε η Σουηδία. Οι Σκανδιναβοί συνέτριψαν με 3-0 το Μεξικό στην «Ekaterinburg Arena» και εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του έκτου ομίλου, απέδειξαν ότι είναι μια συμπαγής και σκληροτράχηλη ομάδα που μπορεί να φτάσει ψηλά στην διοργάνωση. Από την άλλη το Μεξικό αν και γνώρισε μια βαριά ήττα απογοητεύοντας με την εικόνα του, πήρε κι αυτό ως δεύτερο το εισιτήριο για την επόμενη φάση, έχοντας ως… υποθήκη τις ισάριθμες νίκες που σημείωσε στις δυο πρώτες αγωνιστικές του ομίλου, αλλά και εκμεταλλευόμενο την απρόσμενη ήττα των Γερμανών από την Νότια Κορέα.

Οι Σουηδοί απείλησαν πρώτοι στο 9’ με ένα φάουλ του Φόρσμπεργκ από πλάγια θέση που έδιωξε δύσκολα ο Οτσόα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπεργκ έκανε από κοντά ένα γυριστό σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία των Μεξικανών.

Η πρώτη καλή φάση από πλευράς του Μεξικού σημειώθηκε αστο 17’ μ’ ένα σουτ του Βέλα που δεν βρήκε για λίγο στόχο.

Στο 28’ στην προσπάθεια του Ερνάντεζ να «κατεβάσει» τη μπάλα μέσα στην περιοχή της ομάδα του, αυτή βρήκε στο χέρι του. Ο Αργεντινός διαιτητής Νέστορ Πιτάνα έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, όμως λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ειδοποιήθηεκ από τους χειριστές του VAR να ξαναδεί στην οθόνη την επίμαχη φάση. Κάτι τέτοιο έγινε χωρίς όμως ο Ν. Πιτάνα να αλλάξει την αρχική του απόφαση. Στο επόμενο λεπτό η Σουηδία πλησίασε ξανά κοντά στο γκολ, αλλά ο Οτσόα έδιωξε την κοντινή προβολή του Μπεργκ. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού βρέθηκε σε θέση βολής και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά σούταρε άουτ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (49’), η Σουηδία άνοιξε το σκορ (1-0) με σουτ Αουγκούστινσον μέσα από την μεγάλη περιοχή που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Οτσόα. Στο 60’ ο Αργεντινός διαιτητής έδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Μπεργκ από τον Μορένο και ο Γκράνκβιστ με άψογη εκτέλεση διαμόρφωσε το 2-0 υπέρ των Σουηδών.

Στο 74’ οι Σκανδιναβοί έφτασαν και σε τρίτο γκολ (3-0) με αυτογκόλ του Αλβαρες.

ΜΕΞΙΚΟ: Oτσόα, Σαλσέδο, Μορένο, Ερέρα, Αλβαρες, Λαγιούν (88’ Περάλτα), Γκουαρδάδο (75’ Κορόνα), Γκαγιάρδο (65’ Φαμπιάν), Κάρλος Βέλα, Ερνάντες, Λοσάνο.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ολσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Λάρσον (57’ Σβένσον), Εκνταλ (80’ Χίλιεμαρκ), Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Τοϊβόνεν, Μπεργκ (66’ Τελίν).